eureknews.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

organizacja wesela
Lifestyle

Jak zorganizować wesele?

Dzień ślubu to jeden z najważniejszych dni w życiu. Warto dołożyć starań, by stał się udany i niezapomniany.

O czym warto pamiętać organizując ceremonię ślubną i wesele?

Wbrew pozorom to ogromne i skomplikowane przedsięwzięcie, nawet jeśli planujemy skromną uroczystość. Najważniejsze, co należy mieć na uwadze, to czas. Planowanie i organizowanie wesela należy rozpocząć z dużym wyprzedzeniem, aby zgrać wszystkie terminy i zdołać załatwić wszystkie niezbędne sprawy na czas.

Wiele zależy od tego, czy decydujemy się na ślub kościelny, czy cywilny. W przypadku ceremonii katolickiej możemy zdecydować się na ślub konkordatowy. Warto skorzystać z tej możliwości, gdyż wraz z ślubem kościelnym zawieramy również związek małżeński zgodnie z prawem cywilnym i nie potrzebujemy dodatkowej cywilnej ceremonii, która mogłaby dodatkowo skomplikować organizację. Jeśli planujemy wyłącznie ślub cywilny, mamy do wyboru dwie możliwości. Ceremonię w siedzibie urzędu stanu cywilnego lub w dowolnie wybranym przez siebie miejscu.

Druga opcja oczywiście wiąże się z dodatkowymi, niemałymi kosztami, ale jeśli zdecydujemy się na przykład na ślub cywilny w miejscu, w którym odbywać się będzie wesele, znacznie uprości nam to organizację, ograniczając konieczność transportu. Niektóre pary, korzystając z opcji ślubu cywilnego poza urzędem decydują się na nietuzinkowe i atrakcyjne lokalizacje, jak malownicze parki, zamki lub pałace i inne. Czasem organizacja ceremonii w takich miejscach pociąga za sobą dodatkowe koszty, związane z opłatą za możliwość odbycia śluby w tym miejscu.

Organizacja wesela

Organizacja wesela – od czego zacząć?

Rzecz, o której powinniśmy zacząć myśleć od samego początku, a zarazem często budząca wiele kontrowersji, to lista gości, których zaprosimy na ślub i wesele. Łatwo przesadzić, a z drugiej strony zbytnio ograniczając liczbę gości możemy rozczarować niektórych członków rodzin lub przyjaciół, którzy zaproszenia nie dostali. Powinniśmy też zdecydować, komu powierzymy rolę świadków.

Mając wybraną datę i przybliżoną liczbę gości możemy przystąpić do poszukiwania miejsca, w którym odbędzie się wesele. To też nie łatwe i warto zrobić to jak najszybciej, gdyż o wolny termin, zwłaszcza w weekend w sezonie wiosenno-letnim może nie być łatwo. Zwróćmy uwagę na dania serwowane przez wybraną restaurację, czy dom weselny. Ofertę warto uzupełnić efektownym tortem na zamówienie. Warto też dopłacić za jego transport – torty są bardzo delikatne i jego transport do trudne przedsięwzięcie logistyczne obarczone pewnym ryzykiem.

Fotograf i transport gości

Stosunkowo szybko powinniśmy też znaleźć fotografa ślubnego i u niego również zarezerwować termin. W wyborze może pomóc przejrzenie galerii z dotychczas wykonanych zleceń, które wielu fotografów udostępnia. Ustalić należy nie tylko termin, ale i zakres usługi (czy życzymy sobie sesję przed ślubem i po ślubie, itd.)
Wbrew pozorom dużo czasu może zająć też poszukiwanie sukni ślubnej, jej szycie, poprawki… Z garniturem też nie bywa łatwo. Nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę.

Pochylić musimy się też nad kwestią transportu gości, jeśli wesele odbywa się w innym miejscu, niż ślub, co w praktyce zawsze ma miejsce w przypadku ślubów kościelnych. Musimy zapewnić gościom transport ze świątyni na sale weselną. Możemy skorzystać z taksówek, ale przy większej liczbie gości warto zastanowić się nad wynajęciem autobusu. Możemy pomyśleć też o wynajęciu jakiegoś ciekawego pojazdu z kierowcą, który dowiezie pod kościół i na sale weselną parę młodą.
Rzecz jasna na ceremonię potrzebne nam będą również obrączki. Da się kupić gotowe, ale jako że mają nam długo służyć, warto zrobić je na zamówienie. Często w cenie dostajemy grawer. Wzory są różne, warto dać sobie czas, by przemyśleć wybór.

Dekoracja sali weselnej

Ważną kwestią jest przystrojenie sali. Czasem za opłatą zajmują się tym domy weselne, ale choćby bukiet weselny musimy zorganizować już sami. Panna młoda powinna zawczasu umówić sobie termin u kosmetyczki i fryzjerki, aby wyglądać w dzień ślubu wyjątkowo. Nie zapomnijmy też o zaproszeniach – te musimy zorganizować na początku, rozesłać i określić termin, w jakim goście powinni zadeklarować swoją obecność na uroczystości. Oprócz zaproszeń przydadzą się kartki z imionami i nazwiskami do rozłożenia na stołach, aby każdy wiedział, gdzie ma usiąść. Rozsadzanie gości to zresztą też trudny temat. W jego kontekście warto też przemyśleć układ stołów, które mogą stać osobno, lub być ustawione w różne figury.


Aby na weselu nie było nudno, powinniśmy sobie zapewnić didżeja albo zespół muzyczny, a także wodzireja, który poprowadzi imprezę.
Ślub i wesele to przedsięwzięcie bardzo skomplikowane, a organizowanie wesela krok po kroku wymaga mnóstwo czasu (i całkiem sporo pieniędzy). Nie warto jednak oszczędzać na tak ważnym dniu. Powyżej poruszone zostały najbardziej podstawowe kwestie, z których każdą można by jeszcze znacznie rozwinąć, ale każda para planująca ślub powinna znaleźć już właściwe rozwiązania sama, tak aby dzień ślubu był dokładnie taki, jak sobie wymarzyli.