eureknews.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Karabiny AR-10
Lifestyle

Karabiny AR-10 – charakterystyka

Broń AR-10 to rodzaj amerykańskiego karabinu automatycznego, który został opracowany w latach 50. XX wieku przez grupę projektantów – Richarda S. Buttela, Charlesa G. Dorchester, Eugene’a M. Stonera i Sullivana. Początkowo amerykańskie siły zbrojne nie wykazały zainteresowanie tą bronią, dlatego firma sprzedała licencję holenderskiej firmie. Tam rozpoczęto produkcję tego typu broni i jak się szybko okazało lekki karabin maszynowy AR-10 z nabojami karabinowymi 7,62 × 51 mm NATO stał się doskonałą alternatywą dla przestarzałych karabinów samopowtarzalnych M1-Garand. Na czym polega zasada działania karabinu AR-10? Czym charakteryzuje się to rozwiązanie konstrukcyjne? Wyjaśniamy!

Zasada działania karabinu automatycznego AR-10

Broń AR-10 zasilany jest amunicją 7,62 × 51 mm NATO z magazynka pudełkowego o pojemności 20 nabojów – jest ona większa od innych broni należących do tej samej klasy, co pozwala na uzyskanie większej szybkostrzelności. Funkcjonowanie całego karabinu automatycznego AR-10 opiera się na prostej zasadzie działania, która polega na wykorzystaniu energii pochodzącej z gazów proszkowych. Odprowadzane są one przez boczny otwór w lufcie i cienką długą lufę bezpośrednio do obrotowej żaluzji cylindrycznej, co umożliwia strzelanie pojedynczymi strzałami i całymi seriami.

Karabiny automatyczne AR-10 – czym się charakteryzują?

Indywidualne, automatyczne karabinki AR-10 to broń palna, która zyskała dużą popularność na całym świecie i do dziś jest chętnie wykorzystywana przez profesjonalnych strzelców, którzy cenią sobie najwyższa precyzję oraz niezawodność oddawanych strzałów. Wybierają oni karabiny automatyczne AR-10 ze względu na doskonałe parametry techniczne i eksploatacyjne, jakimi charakteryzuje się ten model broni palnej. Do najważniejszych cech AR-10 można zaliczyć:

  • optymalny zasięg ognia – model AR-10 pozwala na strzelanie z odległości do 400 metrów,
  • szybkostrzelność – broń pozwala na wykonanie od 40 do 50 strzałów/minutę,
  • poręczna konstrukcja o optymalnych wymiarach – długość broni z bagnetem wynosi 1169 mm,
  • dużą pojemność magazynka – w magazynie pudełkowym mieści się 20 napojów,
  • duża celność – strzelanie przy pomocy karabinu AR-10 to gwarancja uzyskanie wysokiej precyzji oddawanych strzałów,
  • atrakcyjna cena – w porównaniu z pistoletami maszynowymi, karabin AR-10 stanowi niezwykle konkurencyjne rozwiązanie,
  • mały odrzut – AR-10 powoduje znacznie mniejszy odrzut od karabinku AK.

Zastosowanie – gdzie wykorzystywane są karabiny AR-10?

Karabiny AR-10 ze względu na swoją konstrukcje i możliwość oddawania strzałów seryjnych znajduje swoje zastosowanie do szeregu zastosowań. Przede wszystkim tego typu broń wykorzystywana jest przez siły zbrojne. Model AR-10 produkowany jest także na rynek cywilny – po tego typu modele sięgają osoby zajmujące się sportem i strzelectwem do celu lub tarczy. Szeroką ofertę karabinów automatycznych AR-10 pozwalająca na znalezienie rozwiązania idealnego do każdego zastosowania, posiada sklep Racegun.pl. Proponowane w sklepie karabiny to najwyższej jakości produkty od renomowanych producentów, które w pełni wykorzystującą potencjał nowoczesnych technologii i najwyższej klasy materiałów konstrukcyjnych dostępnych na rynku. W sklepie Racegun.pl zamówisz odpowiedni model karabinu automatycznego, który następnie będziesz mógł odebrać w sklepie stacjonarnym.