eureknews.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Czym jest badanie inteligencji
Lifestyle

Czym jest badanie inteligencji?

Wielu z nas zastanawia się, jaki tak naprawdę drzemie w nas potencjał intelektualny. Pytanie to szczególnie często zadają sobie młodzi rodzice, obserwując rozwój swojej pociechy i porównując ją z rozwojem innych dzieci. Dobra wiadomość jest taka, że odpowiedź na to pytanie da się uzyskać w dość prosty sposób – wystarczy jedynie umówić się z psychologiem w celu wykonania badania inteligencji.

Czym tak naprawdę jest inteligencja?

Ogólnie rzecz biorąc, inteligencja jest zespołem wielu różnych zdolności umysłowych, w tym między innymi rozumowania, planowania, rozwiązywania problemów, czy też myślenia abstrakcyjnego. W klasycznej, czyli “ogólnej” teorii inteligencji pozyskane za pomocą badania informacje sumuje się i, oceniając, sprowadza do jednej liczby – ilorazu inteligencji, czyli dobrze wszystkim znanego IQ. Istnieją również bardziej zaawansowane rodzaje inteligencji – kinestetyczna, logiczno-matematyczna, czy lingwistyczna, które zmierzyć można oddzielnymi badaniami. Zaawansowane badania inteligencji umożliwiają wystawienie odrębnej “oceny” różnym rodzajom inteligencji prezentowanym przez badanego.

Kiedy warto wykonać test inteligencji?

Badanie inteligencji jest jedną z najważniejszych metod diagnostycznych w psychologii i psychiatrii, pozwalając bliżej poznać problemy, z jakimi zmaga się badany i wnioskować o ich przyczynach. Mogą one wynikać bowiem z przyczyn rozwojowych, osobistych czy chorobowych, a test IQ pozwala dokładniej to ustalić. Badanie IQ wykonuje się między innymi w diagnostyce opóźnienia umysłowego, czy też zdolności do samodzielnego podejmowania decyzji.

Test inteligencji bardzo przydaje się również w przypadku konieczności oceny gotowości szkolnej dziecka. Wykonanie go na odpowiednio wczesnym etapie pozwoli zrozumieć specjalne potrzeby, jakie może odczuwać dane dziecko wchodzące w wiek szkolny (np. więcej uwagi, czy zrozumienia rodzica) i wesprzeć je w tym bez wątpienia trudnym dla niego momencie.

Kto wykonuje test IQ?

Aby wykonane badanie IQ dało poprawny wynik przeprowadzone musi zostać przez profesjonalistę. Poradnie zdrowia psychicznego, takie jak Harmonia Lux Med współpracują z doświadczonymi psychologami i psychiatrami, aby dostarczać swoim pacjentom możliwie jak najbardziej dokładny wynik.

Jedynie specjalista będzie w stanie dobrać odpowiednią metodę testu IQ dla danego pacjenta (najczęściej wykorzystywane są badania metodą matryc Ravena lub według skali inteligencji Wechslera) i tylko wyniki takiego badania można uznać za wiążące. Wszelkie testy wykonywane na własną rękę, czy też internetowe “testy IQ” nie mają szans dać prawidłowych wyników i z prawdziwymi badaniami inteligencji mają raczej niewiele wspólnego.