eureknews.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

malowanie
Dom i Ogród

Jak przygotować ściany do malowania?

Przymierzasz się do remontu mieszkania? Na pierwszy ogień pójdzie malowanie ścian i sufitów? Tą prostą czynnością można zmienić wnętrza mieszkalne nie do poznania. By uzyskać oczekiwany efekt, a malowanie wystarczyło na kilka kolejnych lat, niezbędne jest właściwe przygotowanie powierzchni do malowania. Jak to zrobić?

Usuń ze ściany obrazy, gwoździe, wkręty itp.

Malowanie ścian wymaga jej oczyszczenia z wszelkiego rodzaju przeszkód fizycznych, takich jak wystające gwoździe, haczyki, kołki, a także inne mocowania oraz przewody. Otwory po nich należy oczyścić i jeśli nie planujemy ponownego montażu w tym samym miejscu, warto je zagipsować. Gniazdka elektryczne oraz włączniki również demontujemy jeśli to możliwe. Zaoszczędzimy sobie czasochłonnego oklejania, a i malowanie będzie dokładniejsze, ponieważ dojedziemy farbą pod samą oprawkę, uzyskując ładny i estetyczny efekt. Kiedy mamy już to za sobą, możemy zabrać się za dalsze prace.

Usunięcie starej warstwy farby

Jeżeli ściany były malowane bardzo dawno temu, a farba odchodzi od niej płatami, należy ją zedrzeć aż do tynku. Jest to szczególnie wskazane przy ścianach malowanych farbami olejnymi, nakładanymi jedna warstwa po drugiej. Do zdzierania można wykorzystać szpachelkę lub skrobak. Kiedy stara farba jest usunięta, odkurzamy dokładnie ściany z pyłu i gruntujemy je specjalnym środkiem. Jego zadaniem jest lepsze związanie podłoża, uczynienie go zwartym i poprawa przyczepności. W przypadku występowania na ścianie jakichkolwiek nierówności, bruzd itp., należy je uzupełnić gipsem i po jego wyschnięciu wyszlifować i zagruntować. Kiedy ściana jest już sucha i gładka, można zabrać się za najważniejszą część pracy, czyli malowanie.

Jak malować ściany?

Do malowania ścian można wykorzystać wałek na długiej rączce lub szczotkę. W przypadku wysokich pomieszczeń potrzebna również będzie drabinka, ułatwiająca pracę nad poziomem podłogi. Farbę nakładamy na ścianę cienkimi warstwami, dokładnie ją rozcierając. Dla uzyskania odpowiedniego efektu malowania, trzeba się liczyć z koniecznością przynajmniej dwukrotnego malowania. Jeśli wcześniej na ścianie znajdował się intensywny, mocno przebijający kolor, konieczne może być naniesienie nawet trzech warstw farby. Malowanie ścian to najszybszy i najłatwiejszy sposób na odświeżenie mieszkania. Jeśli brakuje ci pieniędzy na zakup farb, gipsów czy podstawowych narzędzi do malowania, pożyczka gotówkowa przychodzi z pomocą. Za pożyczone pieniądze kupisz wszystko co niezbędne do wykonania remontu. Pożyczka gotówkowa może zostać udzielona nawet w kwocie kilkunastu tysięcy złotych. Dysponując taką sumą, można poważnie myśleć o większym remoncie mieszkania, niż tylko malowanie ścian.