eureknews.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Zdrowie

Schodzący paznokieć – jak sobie pomóc?

Schodzący paznokieć jest nie tylko mało estetycznym, ale przede wszystkim bolesnym problemem. Mało kto wie, co z nim zrobić. W pierwszym odruchu człowiek od razu sięga po plaster i chce zrobić sobie opatrunek, ale czy będzie to dobra droga do pozbycia się problemu i wyleczenia zaostrzającej się rany? Czy ze schodzącym paznokciem trzeba udać się do lekarza, czy można leczyć go samodzielnie? Warto posłuchać, co mają do powiedzenia na ten temat specjaliści medyczni.

Sytuacja, w której płytka paznokciowa zaczyna odchodzić od swojego łożyska, czyli miejsca, do którego jest na stałe przytwierdzona, nazywa się onycholizą. To rodzaj dość często występującego schorzenia. Mało się o nim mówi, ale mimo tego sporo osób ma z nim problem. Onycholiza przeważnie rozwija się na zakończeniu paznokcia, jednak bywa też tak, że pojawia się wyłącznie z jego bocznej strony. Z wielu powodów może dojść do rozwinięcia się tego schorzenia. Przeważnie pojawia się ono wskutek jakiegoś urazu mechanicznego, gdy np. dojdzie do kilkukrotnego uderzenia w płytkę. Na onycholizę często cierpią również te osoby, które dużo czasu spędzają przy komputerze, bo np. mają pracę biurową. U nich czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój onycholizy staje się regularne pisanie na klawiaturze. Nawet taka czynność potrafi uszkodzić płytkę. Jeszcze bardziej negatywny wpływ na jej stan i strukturę mają środki chemiczne, używane głównie podczas sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni. Na te czynniki trzeba więc uważać. A co zrobić, gdy już problem się rozwinie i trzeba będzie jakoś sobie z nim poradzić?

Tak naprawdę tego problemu raczej nie da się pokonać samodzielnie. Lepiej więc nawet nie testować na sobie żadnych domowych metod, które znajdzie się w Internecie. Schodzący paznokieć wymaga interwencji lekarskiej. Należy zatem zgłosić się z nim do jakiegoś lekarza, najlepiej dermatologa, który zajmuje się właśnie tego rodzaju schorzeniami. Lekarz najpierw przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad, by dowiedzieć się na jego podstawie, co mogło wpłynąć na rozwój problemu. Następnie obejrzy dokładnie zmianę i sprawdzi jej stan. W zależności od tych oględzin dopasuje do pacjenta odpowiednią metodę leczenia. W większości przypadków będzie ona wymagać zastosowania antybiotykoterapii, dzięki której możliwe stanie się wyleczenie zakażenia. Czasami też trzeba zastosować leki przeciwgrzybiczne, innym razem skierować pacjenta na leczenie chirurgiczne. Najważniejsze jest po prostu to, aby schodzący paznokieć został obejrzany przez dobrego lekarza.