eureknews.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

długie włosy
Uroda

Masz długie włosy? Tak najlepiej o nie zadbasz

Długie włosy są powodem do dumy, ale tylko pod warunkiem, że są czyste, zdrowe i lśniące. Pielęgnacja długich włosów wymaga czasu i uwagi. Staranny dobór kosmetyków to nie wszystko. Zobacz, jak dbać o długie włosy, by budziły powszechny zachwyt.

Masz długie włosy? Ustal ich potrzeby

Co prawda w niektórych drogeriach można kupić szampon do długich włosów, jednak takie stawianie sprawy jest zbyt dużym uproszczeniem. Długie włosy mogą być zarówno gęste, grube i mocne, jak i słabe, cienkie i łamliwe. Mogą być tłuste, ale równie dobrze mogą być suche. Inne potrzeby będą miały włosy długie i kręcone.

Włosy cienkie i suche potrzebują nawilżenia i odbudowania warstwy ochronnej. W składzie kosmetyków dla nich przeznaczonych powinny znaleźć się ceramidy i oleje roślinne, np. olejek jojoba. Z kolei z włosów tłustych trzeba usunąć nadmiar łoju, tu sprawdzą się szampony z wyciągiem z ogórka lub aloesu.

Jak dbać o długie włosy? Poznaj najważniejsze wskazówki

Skoro już wiesz, jakich kosmetyków potrzebują twoje włosy, używaj ich regularnie. Długie włosy potrzebują systematycznego mycia i odżywiania. Tłuste włosy można myć nawet codziennie, suche nie wymagają takiej częstotliwości.

Długie włosy potrzebują nie tylko odżywek, ale też masek i olejów. Dobierz odpowiednie do swojego typu włosów i używaj, kiedy będzie taka potrzeba. Suche i zniszczone włosy potrzebują intensywniejszego odżywiania niż tłuste.

Jeśli masz włosy farbowane, zaopatrz się w odpowiednią odżywkę, która wydobędzie z nich blask.

Długie i proste włosy też potrzebują fryzjera. Regularnie przycinaj końcówki przynajmniej raz na dwa – trzy miesiące. Dzięki temu włosy będą wzmocnione, a końcówki nie będą się rozdwajały.

Rozczesywanie długich włosów może być utrudnione. Pamiętaj, by nigdy nie rozczesywać takich włosów od góry. Prawidłowa kolejność to rozczesanie końcówek i posuwanie się ku górze. Nie powinno się rozczesywać mokrych włosów, bo takowe są bardziej podatne na uszkodzenia. Jeśli masz problem z rozczesaniem suchych włosów, wypróbuj odpowiedni lotion, np. jedwab w sprayu.

Włosy, szczególnie długie, nie lubią wysokiej temperatury. Stylizacja i pielęgnacja włosów długich nie musi polegać na używaniu lokówki bądź prostownicy. Unikaj także suszenia gorącym powietrzem. To prawda, że suszarką o dużej mocy wysuszysz włosy szybciej, ale też osłabisz je i narazisz na nadmierne wysuszenie. Tłuste włosy zniosą to dość dobrze, ale suche już niekoniecznie.

Jeśli nie masz czasu na czekanie, aż włosy same wyschną, używaj chłodnego nawiewu. Przed stylizowaniem włosów lokówką lub prostownicą zabezpiecz je kosmetykami termoochronnymi.

Chroń włosy przed niekorzystnymi dla nich czynnikami zewnętrznymi. Włosy nie lubią porywistego wiatru, gorącego słońca, a także chlorowanej wody basenowej. Kapelusz i czepek to dwa obowiązkowe zakupy, jeśli masz długie włosy.

Jak wzmocnić włosy od wewnątrz?

Nie wydobędziesz z włosów piękna i blasku, jeśli nie będą odpowiednio nawilżone i odżywione od wewnątrz. Zadbaj, by w twojej diecie była odpowiednia ilość wody, bo pierwsze objawy odwodnienia widać właśnie na włosach i paznokciach. Jedz owoce i warzywa bogate w białko, minerały i witaminy. Możesz też sięgnąć po suplementy diety wzmacniające włosy i paznokcie, np. wyciąg ze skrzypu polnego.