eureknews.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Zdrowie

Nocne poty a nerwica

Nerwica potrafi objawiać się na wiele różnych, często bardzo nietypowych sposobów. Nie zawsze polega wyłącznie na utrzymującym się, kiepskim stanie psychicznym. Oczywiście to na niego chorzy zwracają największą uwagę, jednakże tym objawom psychicznym przeważnie towarzyszą również uporczywe objawy somatyczne. To wszystko po prostu idzie ze sobą w parze. Gdy mózg nie działa prawidłowo, ciało zaczyna to odczuwać i powoli też zaczyna zmieniać swoje zachowanie. Nocne poty nerwica to jeden z częstszych objawów tego typu schorzeń występujących na tle nerwowym. Mogą być powodowane m.in. przez depresję, zaburzenia lękowe, nerwicę natręctw czy przewlekły stres. A jak sobie z nimi poradzić? Czy jest jakaś skuteczna metoda na to, by pozbyć się nocnych potów powodowanych przez nerwicę?

Chorzy zmagający się właśnie z tym problemem i traktujący go za swój najbardziej uporczywy symptom, będą mieć skłonność do koncentrowania się wyłącznie na nim. Nie przejmą się bólem głowy, mimo iż on też może wynikać ze złego stanu psychicznego. Nawet nie zwrócą uwagi na targające nimi drgawki czy kłopoty z utrzymaniem normalnej postawy. To wszystko będzie dla nich całkowicie do przeżycia, a jedynym objawem, które zechcą się pozbyć, staną się właśnie nocne poty nerwica. Trzeba przyznać, że nie jest to przyjemny symptom nerwicy. Potrafi wybudzić człowieka z najgłębszego nawet snu i utrudnić mu ponowne zaśnięcie. Same pobudki w przypadku zmagania się z tą przypadłością też nie należą do przyjemnych. Człowiek zrywa się z łóżka na dźwięk alarmu i nagle czuje, że jest wręcz zlany potem. Piżama przykleja mu się do ciała i od razu musi wrzucić ją do pralki, by samemu udać się pod prysznic. Takie same nocne poty pojawiają się m.in. w okresie menopauzy oraz podczas przyjmowania tabletek antydepresyjnych. Warto jednak tutaj od razu powiedzieć, że nie są one chorobą samą w sobie. To tylko symptom znacznie poważniejszego schorzenia, jakim w większości przypadków jest nerwica bądź jakaś jej konkretna odmiana.

Nocne poty nerwica same na pewno nie znikną. Nie istnieje też żadna domowa metoda, która mogłaby przynajmniej zmniejszyć ich częstotliwość. Skoro bowiem są one objawem nerwicy, jedynym sposobem na to, by się ich pozbyć, jest wyleczenie ich przyczyny, czyli właśnie nerwicy. Jak to zrobić? W tym celu najlepiej zgłosić się po pomoc do lekarza, czyli do psychiatry, terapeuty lub psychologa. Terapia farmakologiczna dość szybko powinna przynieść dobre efekty. To dzięki niej nocne poty mogą całkowicie ustąpić.