eureknews.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Zdrowie

Duszący wieczorem kaszel

Pojawiający się wieczorem i niepozwalający spać kaszel, to problem coraz większej liczby osób. W ciągu dnia bardzo często nic się nie dzieje i dopiero w momencie, gdy człowiek kładzie się – pojawiają się problemy. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad tym, dlaczego kaszel nasila się wieczorem. Warto też wsłuchać się dobrze w swój organizm. Być może kaszel ten to sygnał, że dzieje się z nim coś niedobrego.
Jednym z powodów, dla których kaszel pojawia się właśnie, czy też nasila wieczorem, jest zalegający w zatokach katar. W momencie, gdzie człowiek kładzie się, katar powoli zaczyna ściekać, podrażniając tylne ściany górnych dróg oddechowych. W takim przypadku rozwiązaniem staje się walka z katarem. No i tu najlepsze są inhalacje i płukanie nosa. A jeśli katar ma podłoże alergiczne, konieczne może okazać się także włączenie leków przeciwalergicznych.
Drugim powodem, dla którego kaszel nasila się wieczorem, jest suche powietrze. Dotyczy to sytuacji, gdy sypialnia jest osobnym pomieszczeniem w domu. Jeśli w ciągu dnia człowiek przebywa w innych pomieszczeniach, a tylko wieczorem pojawia się w sypialni, może oznaczać to, że jest ona miejscem o zbyt niskiej wilgotności. Suche powietrze nie tylko przesusza śluzówkę dróg oddechowych. Niestety jest ono również czynnikiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i pleśni, które z kolei też działają na układ oddechowy negatywnie. Jeśli więc kaszel pojawia się w konkretnym pomieszczeniu, warto zadbać o jego odpowiednią wentylację oraz nawilżenie powietrza.
Nasilający się wieczorem kaszel może być też objawem chorób dolnych dróg oddechowych. Dotyczy to zarówno stanów zapalnych, jak i chorób przewlekłych. Jeśli chodzi o stany zapalne, to kaszel taki towarzyszy między innymi zapaleniu oskrzeli, czy krtani. Jeśli chodzi natomiast o choroby przewlekłe, to można tu podejrzewać na przykład astmę, czy obturacyjną chorobę płuc.
Jeżeli problem zaczyna się nasilać, to zawsze warto poszukać odpowiedzi na pytanie dlaczego kaszel nasila się wieczorem właśnie w naszym przypadku. Odpowiedzi należy szukać najpierw w warunkach, w jakich na co dzień przebywamy. Bo może okazać się, że to po prostu wina złego stanu powietrza w pomieszczeniu. Dopiero, gdy zostaną wykluczone czynniki zewnętrzne, należy zacząć szukać przyczyny wewnątrz. Z poszukiwaniami nie warto w takim przypadku zwlekać. Choroby układu oddechowego mogą być bowiem naprawdę groźne. A na pewno są, jeśli ich leczenie podjęte jest zbyt późno. Wtedy potrafią nawet zagrozić życiu człowieka.