eureknews.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Nietrzymanie moczu na początku ciąży
Zdrowie

Nietrzymanie moczu na początku ciąży – jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Początek ciąży to czas, gdy w organizmie kobiety zachodzą gwałtowne zmiany, przede wszystkim pod względem hormonalnym. Ciało przygotowuje się do zapewnienia zarodkowi optymalnych warunków i do nadchodzącego porodu; powiększa się macica, a mięśnie dna miednicy ulegają w naturalny sposób rozluźnieniu. Wszystko to powoduje, że już na początku ciąży może pojawić się nietrzymanie moczu. Dla wielu kobiet jest to bardzo krępująca przypadłość, warto więc dowiedzieć się, jakie są jej przyczyny i jak można sobie pomóc w czasie ciąży, a także jak leczyć nietrzymanie moczu, jeśli utrzyma się po porodzie.

Nietrzymanie moczu na początku ciąży – przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu na początku ciąży to najczęściej skutek osłabienia mięśni Kegla, które pozwalają na zatrzymanie strumienia moczu pomiędzy wizytami w toalecie. Rozluźnienie mięśni Kegla w ciąży następuje naturalnie, a odpowiedzialne są za nie hormony, które przygotowują ciało kobiety do porodu. Pamiętajmy, że mięśnie Kegla to inaczej mięśnie dna miednicy – gdyby były zbyt silne, poród mógłby mieć nieprawidłowy przebieg.

Rozluźnienie mięśni Kegla powoduje wysiłkowe nietrzymanie moczu – niekontrolowany wyciek może przydarzyć się młodej mamie podczas kichania, śmiechu czy kasłania.

Kolejna przyczyna nietrzymania moczu na początku ciąży to nadreaktywność pęcherza spowodowana naciskiem nań powiększającej się macicy. Sprawia to, że nawet niewielka ilość moczu w pęcherzu może spowodować uczucie natychmiastowej potrzeby mikcji, czyli potrzebę natychmiastowego skorzystania z toalety. Jeśli nie jest to możliwe, może dojść do „katastrofy”. Dla wielu pań jest to tak krępujące, że wychodząc z domu, starają się dokładnie zaplanować korzystanie z toalety w odstępie krótkich odcinków czasowych.

Nietrzymanie moczu na początku ciąży może też być konsekwencją stanów zapalnych pęcherza, które podczas ciąży zdarzają się relatywnie częściej.

Nietrzymanie moczu na początku ciąży – jak sobie radzić?

W ciąży nie stosuje się innych metod leczenia nietrzymania moczu niż ewentualne leki doustne przy zapaleniu pęcherza. 

Warto natomiast zastosować środki profilaktyczne, czyli ograniczyć ilość spożywanej kawy i herbaty, które działają moczopędnie, oraz zrezygnować z ostrych przypraw, które mają podobne działanie.

Dobrze jest też pić sporo wody mineralnej (minimum 2 litry dziennie) i napar z rumianku. Pomaga to wypłukiwać z dróg moczowych chorobotwórcze bakterie i zapobiega stanom zapalnym pęcherza.

Młoda mama powinna też kontrolować wagę – zbyt duża ilość dodatkowych kilogramów także sprzyja nietrzymaniu moczu.

Oprócz tego warto jest sięgnąć po wkładki higieniczne, specjalne podpaski na nietrzymanie moczu oraz majtki chłonne TENA. Pomagają one chronić skórę przed wilgocią, co zapobiega stanom zapalnym dróg moczowych, chronią też przed przykrym zapachem. Są dyskretne i wygodne, a przyszła mama może dzięki nim prowadzić aktywne życie i nie martwić się, że w pobliżu nie ma akurat żadnej toalety.