eureknews.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Zdrowie

Jak ochronić swój telefon

W dobie powszechnie panującej cyfryzacji prawie wszystko co dzieje się wokół nas, przeniosło się do internetu. Robimy tam już prawie wszystko, kupujemy, sprzedajemy, szukamy profesjonalnej pomocy albo po prostu komunikujemy się z innymi. Do tego celu służą nam laptopy lub smartfony. Ta druga opcja jest wygodniejsza, ponieważ można z niej korzystać łatwo w wielu miejscach. Smartfony są powszechnie dostępne i łatwe w obsłudze. Niektóre mają już tak zaawansowaną technologię, że niewiele różnią się od laptopów. Można więc wykonywać na nich mnóstwo operacji.
Darmowe pliki
Na swoich smartfonach przechowujemy dziś niewyobrażalną ilość plików. Nowe technologie pozwalają na ciągłe zmiany. Pliki te często pobieramy z internetu nie sprawdzając, czy są one bezpieczne. Można to robić w dużej ilości, często za darmo. Dlatego też wielu użytkowników korzysta z takiej opcji. Pobierają darmowe pliki lub aplikacje. Nikogo już dziś nie dziwi pobieranie darmowej muzyki, filmów czy książek w wersji elektronicznej. Niestety często wraz z nimi pobierane zostają też wirusy, które mogą, zagrażać naszym urządzeniom. Warto więc dowiedzieć się jak chronić telefon przed wirusami.
Jak ochronić smartfon?
Najlepszym wyjściem będzie zaprzestanie z korzystania pirackich stron, które udostępniają wątpliwe pliki. Jest to jednak często najkorzystniejsza opcja, ponieważ takie strony są bezpłatne. Możemy jednak spróbować przekalkulować sobie, czy bardziej opłaca się nam na oszczędzeniu na pliku, lub jednak wolimy mieć smartfon w dobrym stanie. Często wybór jest prosty, ponieważ niektóre wirusy mogą uszkodzić wszystkie pliki, które na telefonie posiadamy. Na stronach www można wyszukać te rekomendowane jako bezpieczne. Niektóre z nich również będą posiadały bezpłatne pliki do pobrania.
Antywirus
Jeśli mimo wszystko boimy się, że pobrane pliki mogą być zainfekowane jakimś wirusem, warto w swoim smartfonie zainstalować antywirus. Część z nich ma go już wprowadzonego do początkowych ustawień. Jednak z czasem wymaga on aktualizacji i dodatkowych opłat. Warto więc przyjrzeć się, w jaki antywirus wyposażony jest nasz telefon. Antywirus będzie automatycznie wykrywał pliki, które będą zagrażały funkcjom smartfona. Często też taki plik od razu jest blokowany bądź program pyta, czy chcesz pobrać zagrażający plik. Jest to najbezpieczniejsza forma ochrony smartfona. Warto wybrać dobry program antywirusowy i pamiętać o sprawdzaniu jego aktualizacji. Często takie programy mają ją automatyczną, ale nie wszystkie.