eureknews.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

awarie toalety
Dom i Ogród

Awarie toalety – przyczyny i sposoby naprawy

Zacinająca się spłuczka, zapchana muszla klozetowa czy cieknąca woda – to tylko niektóre awarie toalety, które można z powodzeniem naprawić. W niektórych przypadkach powody są błahe i szybkie w usunięciu. Inne będą wymagały wymiany np. spłuczki. Dowiedz się, jakie występują awarie toalety i jak sobie z nimi radzić. 

Najczęstsze awarie toalety

Warto dowiedzieć się, jakie awarie toalety pojawiają się najczęściej i w razie ich pojawianie się – nie panikować. Zapchana muszla czy cieknąca z niej woda to problemy, z którymi można sobie poradzić. 

Zapchana toaleta 

Najczęściej występująca awaria toalety. Przyczyną jest zazwyczaj zbyt duża ilość papieru toaletowego, która została wrzucona do muszli klozetowe. Papier się zbryla i pęcznieje, a spływająca woda nie jest w stanie go przepchać. Przez co odpływ się blokuje, a woda w muszli się unosi (w gorszych przypadkach wylewa). 

Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, gdy do muszli klozetowej wyrzuci się ręcznik papierowy, zużyte środki higieny osobistej, resztki jedzenia i olej, a nawet materiały budowlane. Przede wszystkim należy pamiętać, że takich resztek i przedmiotów absolutnie nie można wyrzucać do ubikacji. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, to w pierwszej kolejności należy spróbować toaletę odetkać. 

Tutaj świetnie sprawdza się przepychacz sanitarny, który odsysa z kanału zanieczyszczenia. Te należy następnie usunąć i wyrzucić do kosza na śmieci. Można również spróbować środków udrażniających rury lub domowej sody oczyszczonej z octem. Te dwa preparaty rozpuszczają zalegające zanieczyszczenia, dzięki czemu po upływie kilkudziesięciu minut ubikacja powinna się odetkać. 

Uszkodzony pływak spłuczki

Naciskasz spłuczkę i nic się nie dzieje. Wciśnięcie guzika jest niemożliwe. Nie wpadaj w panikę, tylko podnieś górną klapę muszli klozetowej i zobacz, czy nie obluzował się pływak. To kolejny powód awarii toalety, który występuje najczęściej. Mogło do takiej sytuacji dojść przez wielokrotne działanie mechaniczne spłuczki. Jeśli pływak będzie uszkodzony, to należy go wymienić na nowy. 

Brak wody w zbiorniku

Może to nie tyle awaria toalety ile problem z dostawą wody do mieszkania. Jeśli nie, to należy sprawdzić wąż doprowadzający wodę oraz uszczelki. Być może wystarczy sprawdzić, czy nie jest ona pokryta kamieniem lub czy rurka wraz z uszczelką nie są uszkodzone. Wtedy należy wymienić je na nowe. 

Awarie toalety – kiedy wezwać pogotowie hydrauliczne?

Pomoc będzie niezbędna, gdy powodu problemu nie da się ustalić lub gdy powyższe działania nie przyniosą odpowiedniego rezultatu. Pomoc pogotowia hydraulicznego (https://fixly.pl/kategoria/pozostale-uslugi-hydrauliczne) będzie również niezbędna, gdy awaria toalety będzie występować w całym pionie budynku mieszkalnego lub dotyczy miejsca pracy. Być może problem jest poważniejszy i będzie wymagał fachowego udrażniania rur.