eureknews.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Dom i Ogród

Przydatne urządzenia w każdym domu

Komputery znajdują się niemal w każdym. Towarzyszą miliardom ludzi w codziennych czynnościach – pracy lub rozrywce. Mimo to wielu z nas nie wie z czego składa się komputer. Co kryje się wewnątrz komputera? Dzięki czemu możemy cieszyć się ich działaniem ?
Wszystko zaczyna się od płyty głównej i procesora. To dwie podstawowe części, ale nie jedyne potrzebne do działania. Często podkreśla się, że procesor to mózg komputera. Dlaczego? Bo to właśnie procesor odpowiada za wszystkie obliczenia. Ale przecież, rzadko korzystamy z kalkulatora, prawda? Otóż nie o takie obliczenia chodzi! Wszystko co dzieje się na ekranie monitora, co widzą użytkownicy to efekt samych mikro obliczeń. I właśnie to procesor cały czas prowadzi działania i wysyła najważniejsze informacje.

Przydatne urządzenia

Co zasługuje na szczególną uwagę?


Płyta główna zapewnia komunikację między procesorem a resztą podzespołów potrzebnych do działania komputera. Co jeszcze znajduje się w środku? Otóż są to takie elementy jak pamięć RAM, dysk twardy, opcjonalnie karta graficzna i sieciowa, zasilacz. To wszystko kryje się za obudową komputera. Znajduje się tam też układ chłodzenia, zazwyczaj w postaci wentylatorów. Elektronika ma to do siebie, że lubi się przegrzewać. Nie można do tego dopuścić, gdyż zwykle oznacza to śmierć danej części. O ile w komputerach stacjonarnych i w wielu wypadkach w laptopach, części da się wymienić, to w pozostałych urządzeniach elektronicznych jest to niemożliwe lub nieopłacalne.
Ktoś mógłby przecież zapytać, jak to możliwe, że te wszystkie duże części zmieściły się w małym notebooku, tablecie czy smartfonie?

Co jest niezbędne?


Jest to zasługo postępującej minimalizacji. Ludzie nauczyli się bardzo zmniejszać wszystkie elementy elektroniczne występujące w komputerze. Umożliwiło to zmieszczenie całej jednostki centralnej w jednej dłoni.
Oczywiście, zmniejszanie nie może trwać w nieskończoność. Nawet atomy mają jakiś rozmiar. Mały ale mają i tego już nie przeskoczymy. I chyba nawet byśmy nie chcieli, bo przecież obecnie popularne są dość duże rozmiary smartfonów.
Warto wiedzieć, co znajduje się w urządzeniach, których codziennie używamy. Mieć świadomość, że czynności jakie codziennie wykonujemy, wymagają wielu skomplikowanych obliczeń, które stale procesor wykonuje. Dysk twardy przechowuje ważne dla nas informacje, gry, zdjęcia a dobra karta graficzna pozwala się cieszyć wspaniałymi efektami w grze.
Nie każdy z nas jest informatykiem, jest to trudna branża, lecz też nie każdy z nas jest doktorem a wiemy co mamy w środku. Być może poznanie fizycznej budowy komputera obudzi w kimś chęć zgłębienia tego tematu i wkroczenia w informatyczny świat?