Get Adobe Flash player

Nowa metoda odzyskiwania energii

Norwescy badacze opracowali nową technologię odzyskiwania energii wykorzystującą zjawisko termoelektryczne. Dzięki temu tzw. ciepło odpadowe będzie efektywnie przetwarzane w prąd i ponownie zużywane.
 

Ponad połowa energii w różnych formach zużywanej przez ludzkość marnuje się jako ciepło odpadowe. W szczególności dotyczy to samochodów, które wraz ze spalinami emitują olbrzymie ilości energii cieplnej. By ją odzyskać i powtórnie zagospodarować, wykorzystuje się tzw. zjawisko termoelektryczne, gdzie różnica temperatur pomiędzy dwoma punktami generuje napięcie elektryczne. Materiał na termoelektryczny generator musi m.in. spełniać dwa warunki: być jak najlepszym przewodnikiem elektrycznym oraz jak najgorszym przewodnikiem ciepła. Uniwersytet w Oslo i niezależny norweski instytut badawczy SINTEF pracują nad oryginalną metodą otrzymywania takich materiałów.
 

? To niezwykłe połączenie, można nawet powiedzieć, że wzajemnie sprzeczne. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie małych struktur, które odbijają ciepło i jednocześnie przepuszczają prąd ? mówi Ole L?vvik, jeden z naukowców uczestniczących w projekcie.
 

Aby stworzyć taki materiał, Norwegowie schładzają półprzewodnik w ciekłym azocie do temperatury ?196 st. Celsjusza (dzięki czemu staje się bardzo kruchy), mielą w specjalnych żarnach, a uzyskane drobiny na powrót sklejają. Pod mikroskopem elektronowym widać, że struktura otrzymanego materiału jest pełna nieregularności ? dokładnie tak, jak zaplanowano.
 

Odzyskiwaniem ciepła odpadowego interesują się poważne koncerny motoryzacyjne. O perspektywach tej technologii z norweskimi naukowcami dyskutuje już General Motors.
 

Maciej Bójko/EurekNews.pl 2011 11 10 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy