Get Adobe Flash player

Jesteśmy coraz bliżej spełnienia marzenia mitycznego króla Midasa. W Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology (EMPA) wyprodukowano właśnie pierwsze tkaniny pokryte prawdziwym złotem. Już niedługo w naszych szafach zagoszczą złote krawaty, muszki, a nawet torebki.


Od 10 lat specjaliści z EMPA pracowali nad technologią umożliwiającą pokrycie tkanin poliestrowych warstwą drogocennego metalu. Dążyli do tego, by tkanina była jednocześnie odporna na wysoką temperaturę, zgniatanie, szycie i pranie. Okazało się, że to możliwe! W specjalnej maszynie bryłkę kruszcu bombarduje się jonami argonu poruszającymi się z dużą prędkością. To powoduje odrywanie poszczególnych atomów od bryłki. Opadają one na tkaninę z poliestru, która przesuwa się na dole, i okrywają ją szczelną migotliwą warstwą.

Technologom udało się osiągnąć zadowalające efekty przy użyciu tytanu, aluminium, stali, miedzi i srebra. Pierwotnie na srebrze właśnie miało się skończyć. Na tkaniny zrobione z tego metalu był duży rynek zbytu. A kiedy okazało się, że srebrne nici są antybakteryjne, zaczęli o nie walczyć nie tylko czołowi projektanci mody, lecz także... producenci skarpet. W dodatku srebrne tkaniny przewodzą prąd, więc można je wykorzystywać do budowy różnego rodzaju czujników oraz filtrów antystatycznych.

Po wielkim sukcesie srebrnej nici specjaliści z EMPA zaczęli się zastanawiać, czy tego samego nie dałoby się osiągnąć w przypadku złota. Firma zaczęła eksperymenty w styczniu 2010 roku. Obecnie produkcja osiągnęła stały poziom.
 

Wykonane dzięki nowej technologii dodatki są sprężyste i miękkie w dotyku oraz w całości zrobione ze złotej nici. Pierwsze ekskluzywne muszki czy krawaty kupimy w okolicach Bożego Narodzenia w firmie Hofmann & Co. AG. Niestety nie będzie to tani luksus. Za jeden złoty krawat zapłacimy aż 7500 franków szwajcarskich.

Może jednak nie jest to tak wygórowana cena za możliwość noszenia na sobie aż 8 gramów 24-karatowego złota, które w słońcu zyskuje fioletowy połysk?

Izabela Nowakowska/EurekNews.pl 2011 11 04 e

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy