Get Adobe Flash player

Helikopter sterowany siłą umysłu

Urządzenia sterowane siłą umysłu? To już nie science fiction! Uczeni opracowali bezinwazyjne połączenie mózg-komputer, które pozwoliło sterować trójwymiarowym lotem wirtualnego helikoptera tylko za pomocą myśli – donosi „PLoS ONE″.
      

Naukowcy z University of Minnesota stworzyli interfejs, którego użytkownicy, korzystając z siły własnego umysłu, mogli kierować lotem symulowanego śmigłowca przez przypadkowo ułożone koła w wirtualnym świecie. „Operator″ mógł sterować helikopterem w trzech wymiarach, używając tylko swoich myśli. Odsetek sukcesów sięgnął aż 85 proc.
 

Tak dużą precyzję niezwykle trudno osiągnąć w przypadku korzystania z bezinwazyjnych technik, tzn. bez wszczepiania elektrod pod czaszkę. Sygnały docierające z mózgu na powierzchnię głowy są słabe, a dodatkowo towarzyszy im wiele zakłóceń. Nowo opracowane urządzenie czytało jednak tzw. rytm czuciowo-ruchowy, korzystając ze specjalnej czapki. Jej konstrukcję oparto na działaniu tzw. elektroencefalografu, który stosuje się w diagnostyce m.in. padaczki i zaburzeń snu.
 

– Wyniki naszego eksperymentu po raz pierwszy pokazały, że można osiągnąć trójwymiarową, nieprzerwaną i wykonywaną w czasie rzeczywistym kontrolę obiektu latającego w wirtualnym świecie za pomocą nieinwazyjnego interfejsu mózg-komputer, opartego na EEG. Praca ta otwiera nowe ścieżki w kierunku nieinwazyjnej bionawigacji i neuroprotetyki – mówi kierujący badaniami dr Bin He.
 

Teoretycznie w ten sposób mogą być sterowane zrobotyzowane protezy, a kiedyś być może nawet rzeczywiste pojazdy. Niedawno niemieckim uczonym udało się już w podobny sposób kierować samochodem – na razie tylko na pasie startowym.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 10 27 a

CZYTAJ TAKŻE