Get Adobe Flash player

Nowa forma grafenu

Naukowcom udało się uzyskać nową formę grafenu. Okazuje się, że gdy jego arkusze zostaną zmięte jak zbędne kartki papieru, stają się odporniejsze na mechaniczne odkształcenia. O szczegółach odkrycia można przeczytać w bieżącym numerze miesięcznika „ACS Nano″.

 

Grafen, cienka na jeden atom płachta atomów węgla, ma wiele bardzo ciekawych właściwości. Jest supercienki, bardzo mocny, elastyczny i sprawdza się jako znakomity przewodnik – a to tylko kilka z jego zalet. Istnieje jednak istotna przeszkoda dla produkcji i wykorzystywania go na szerszą skalę: warstwy grafenu „lubią″ układać się w stosy. I podobnie jak ryza papieru, która ma właściwości zdecydowanie inne niż pojedyncza kartka, tak stos arkuszy grafenu to zupełnie odmienny materiał – sztywny i trudniejszy w obróbce.


Badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Northwestern opracowali nową formę grafenu, pozbawioną skłonności do układania się w bloki. – Wyobraźcie sobie kosz pełen zmiętych arkuszy papieru. Możecie je zginać i upychać, jak mocno chcecie, ale w odróżnieniu od papieru ułożonego w ryzę osobne kartki ciągle będą miały swoją powierzchnię – wyjaśnia główny autor eksperymentu prof. Jiaxing Huang.


Idea „gniecenia″ jest stosunkowo prosta: kropelki wody zawierające arkusze grafenu przepuszcza się przez wnętrze rozgrzanego pieca. Woda szybko paruje i w trakcie tego procesu arkusze są ściskane w kulki. Te z kolei nie mają regularnej powierzchni, a przez to tracą zdolność do ciasnego układania się na sobie. Zyskały za to zupełnie nową właściwość: dużą odporność na mechaniczne odkształcenia. Im silniej są ściskane, tym stają się mocniejsze.


Naukowcy już się zastanawiają nad tym, jak można wykorzystać tak ułożone arkusze. – Myślę, że ta forma będzie przydatna w badaniu zastosowań grafenu w przechowywaniu oraz przetwarzaniu energii – przewiduje Huang.


Maciej Bójko/EurekNews.pl 2011 10 18 d

CZYTAJ TAKŻE