Get Adobe Flash player

Zmienna elektronika

Niestabilność komputerów nie musi być powodem do narzekań. Udało się opracować nanomateriał, który pozwala na swobodne sterowanie przepływem prądu. Odkrycie może doprowadzić do powstania komputerów zmieniających swoje obwody zależnie od potrzeb – czytamy w „Nature Nanotechnology″.

 

Badania nad nowym materiałem prowadzili uczeni z Northwestern University. – Nasza technologia pozwala na kierowanie przepływem prądu przez blok ciągłego materiału. Podobnie jak podczas regulacji rzeki, strumienie elektronów mogą być w nim prowadzone w wielu kierunkach, możliwe jest nawet stworzenie wielu strumieni poruszających się w przeciwne strony, w tym samym czasie – mówi kierujący projektem prof. Bartosz A. Grzybowski.


Materiał ma złożoną budowę. Specjalnie zaprojektowane cząstki o średnicy 5 nanometrów (5 miliardowych części metra) otoczone są morzem ujemnie naładowanych atomów. Po przyłożeniu napięcia elektrycznego duże cząstki pozostają na miejscu, ale ujemne jony zmieniają swoje położenie, tworząc regiony o dużej i małej przewodności. W ten sposób można – wedle życzenia – tworzyć ścieżki przewodzące elektrony. Zastosowanie kilku rodzajów większych cząstek ma pozwolić na tworzenie bardziej skomplikowanych układów, takich jak diody i tranzystory, które stanowią podstawę obecnych komputerów.


– Oprócz działania w charakterze trójwymiarowego połączenia istniejących dzisiaj elementów zmienna natura naszego materiału pozwoli na stworzenie komputera, który będzie się zmieniał i dostosowywał swoje obwody do aktualnych wymagań – wyjaśnia jeden z badaczy z zespołu Grzybowskiego – David A. Walker.


To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy lubią zmiany w swoim... komputerze.


Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 10 17 a

CZYTAJ TAKŻE