Get Adobe Flash player

Oko w telefonie

Norwescy inżynierowie z ośrodka badawczego SINTEF opracowali żelową soczewkę, która zmieniając swój kształt, potrafi ustawiać odpowiednią ostrość obrazu. Ten pożyteczny wynalazek może bardzo szybko trafić do aparatów montowanych w telefonach.

 

Ustawianie ostrości obrazu w aparatach fotograficznych polega na pracy ruchomego układu soczewek, które zmieniają swoje ułożenie. Taki mechanizm nie jest łatwo zminiaturyzować, a w swojej pracy zużywa on dość dużo energii. Dlatego nie jest to idealne rozwiązanie dla bardzo małych kamer w telefonach komórkowych.

Specjaliści z Norwegii postanowili więc wymyślić coś lepszego. – Zaczęliśmy się zastanawiać nad możliwością stworzenia soczewki z autofokusem, której działanie opierałoby się na zasadach zaobserwowanych w naturze. W efekcie powstał projekt optycznej „kanapki″ zbudowanej z niezwykle cienkich warstw szkła, polimeru i żelu oraz elastycznego stopu metalu – wszystko w bardzo małej skali – opowiada jeden z twórców wynalazku Dag Vang.


Efektem pracy inżynierów jest soczewka, która zmieniając swój kształt, dostraja ostrość obrazu – czyli działa podobnie jak ludzkie oko. Dzięki współpracy z norweską firmą PoLight udało się zaś zbudować prototyp, którym zainteresowani są znani producenci elektronicznych gadżetów, w tym Nokia i Apple. Możemy się więc spodziewać, że już niedługo telefony zaczną mieć swoje... oczy.


Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 10 14 e

CZYTAJ TAKŻE