Get Adobe Flash player

Radiowe łącze nowej generacji

Transfer danych wyższej jakości i przy mniejszym zużycie energii? Czemu nie! Inżynierom z Interuniversity Microelectronics Centre (IMEC) oraz Holst Centre udało się opracować elektroniczny układ do nowego rodzaju połączeń radiowych dla telefonów komórkowych i innych mobilnych gadżetów.

 

Chip wykorzystuje technologię IR-UWB (impulse-radio ultra-wideband), czyli impulsowe ultraszerokopasmowe łącze radiowe, która działa w zakresie 6-10 GHz. Ten rodzaj połączenia służy do komunikacji na krótkich dystansach, mniej więcej do 20 m.

Twórcy chipu zapewniają, że ma on zalety, których są pozbawione urządzenia oparte na dzisiejszych technologiach, takich jak np. Bluetooth. Przede wszystkim potrzebuje niewiele prądu – do działania nadajnika wystarczy zaledwie 0,0033 wata mocy. Na przykład telefon wysyłający za jego pomocą dźwięk do słuchawki ma zużywać aż trzy razy, a słuchawka aż pięć razy mniej energii niż w przypadku Bluetooth. Transmisja charakteryzuje się przy tym bardzo wysoką jakości i jest odporna na zanik sygnału oraz zakłócenia ze strony innych nadajników, korzystających z tej samej częstotliwości.


Według projektantów nowego układu łącze IR-UWB jest idealne np. do przesyłania muzyki, a nawet sygnału kodującego obraz wideo.


Czekamy więc z niecierpliwością na pierwsze urządzenia korzystające z nowej technologii.


Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 10 12 c

CZYTAJ TAKŻE