Get Adobe Flash player

Kosmiczny napęd z Polski

Polscy naukowcy skonstruowali silnik, który mógłby napędzać kosmiczne sondy kilkakrotnie taniej niż obecnie istniejące rozwiązania. Napęd opracowano w warszawskim Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy (IFPiLM).

 

Nowatorski silnik waży niecałe 5 kg i ma moc 1 kilowata. Wydaje się, że to niewiele, ale nie służy on do wynoszenia pojazdów na orbitę. Na tym polu niezastąpione są standardowe chemiczne silniki, podczas gdy polski wynalazek należy do elektrycznych napędów plazmowych, które mimo małej mocy, zasilane np. z baterii słonecznych, mogą pracować miesiącami, a nawet latami, rozpędzając pojazdy do bardzo dużych prędkości. Taki silnik o mocy 2 kilowatów napędzał np. księżycową sondę SMART-1.

Sekret nowej maszyny tkwi w dużych prędkościach wyrzucanych cząstek. Wystrzeliwana w polu elektrycznym plazma może osiągać prędkość ponad 30 km/s. Do jej uzyskiwania najczęściej wykorzystuje się ksenon – bardzo drogi gaz szlachetny. Natomiast w polskim silniku pracuje krypton, który jest nawet 10 razy tańszy. Ten lżejszy gaz jest trudniej wykorzystać, ponieważ potrzeba więcej energii do wytworzenia z niego plazmy.

Polskim uczonym się udało. – Napędy plazmowe były od wielu lat badane w IFPiLM. Opierając się na tym doświadczeniu, w 2008 roku nasz zespół rozpoczął prace nad opartym na efekcie Halla silnikiem plazmowym, korzystającym z kryptonu jako czynnika napędowego – wyjaśnia kierujący projektem dr Jacek Kurzyna.

Prototyp już jest gotowy. Teraz czekają go testy w próżni, optymalizacja i ocena możliwości. Projekt został zgłoszony do programu PECS (Plan for European Cooperating State) – porozumienia między Polską a Europejską Agencją Kosmiczną oraz zarekomendowany do przyznania dodatkowych funduszy. Istnieje więc szansa, że polski wynalazek poleci w daleką przestrzeń.

Gratulujemy i życzymy powodzenia.


Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 10 07 b

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1piątek, 07, październik 2011 17:18
Super wynalazek, gratulujemy!