Get Adobe Flash player

Szyba, która bomby się nie boi

Nowy rodzaj odpornej na wybuchy szyby opracował amerykańsko-australijski zespół pod kierunkiem Sanjeeva Khanna z University of Missouri.

Nowatorski wynalazek składa się z dwóch tafli cienkiego szkła przełożonych przezroczystą warstwą specjalnego polimeru zawierającego długie i posklejane ze sobą włókna szklane, podobne do tych jakie wykorzystuje się do ocieplania budynków. Otrzymana w ten sposób szyba ma zaledwie trochę ponad 6 milimetrów grubości.Dzięki temu bez problemu można ją wprawić w ramę okienną.W przypadku znanych do tej pory, podobnych materiałów mogło to być trudne, bo były kilkakrotnie grubsze.

Pierwsze testy nowego rodzaju szyby wypadły bardzo obiecująco - Podczas wybuchu popękała, ale jej frontowa powierzchnia pozostała nietknięta - mówi Khanna. Teraz uczeni zamierzają sprawdzić, czy zachowuje ona swoje wyjątkowe właściwości, także w przypadku większych powierzchni. Celem uczonych jest stworzenie szyb o rozmiarach ok. 122 na 168 cm, które da się montować w budynkach amerykańskiej administracji publicznej.

Latające w powietrzu odłamki szkła są główną przyczyną urazów podczas eksplozji bomb lub uderzeń huraganów. Khanna liczy, że jego wynalazek będzie dostępny na rynku już za 3-4 latadwa17gru2010

Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE