Get Adobe Flash player

Nadchodzi era cyborgów

„Jesteśmy Borg. Zostaniesz zasymilowany. Opór jest bezcelowy” – tak przedstawiali się członkowie jednej z ras w serialu „Star Trek”. Borg byli w połowie żywi, a w połowie cybernetyczni. Czy nadchodzi era tzw. transhumanizmu, a człowiek połączy się z maszyną? Tak! Uczeni z University of Washington  na łamach „Nature Communications" przedstawiają urządzenie, które pozwala na komunikację żywych tkanek z elektroniką.

 

Elektronika, jak wynika z jej nazwy, opiera się na transporcie ujemnie naładowanych elektronów. Biologia działa inaczej. Komórki wykorzystują naładowane ujemnie lub dodatnio jony, w tym protony. Dodatnie protony działają w komórkach podobnie jak elektrony w maszynach, jak przełączniki oraz środek transportu energii.

Badacze z Waszyngtonu odkryli, że występująca w ciele kałamarnic i krabów substancja o nazwie chitozan świetnie nadaje się do manipulowania protonami i można ją wykorzystać do budowy mikroskopijnych protonowych tranzystorów. Układy te mogą pozwolić na komunikację między żywym materiałem a różnego rodzaju urządzeniami elektronicznymi. – Znaleźliśmy biomateriał, który dobrze przewodzi protony i pozwala na połączenie maszyny z żywym systemem – powiedział kierujący badaniami prof. Marco Rolandi.

Stworzony przez uczonych prototyp bazuje jeszcze na krzemie, nie można go więc jeszcze bezpośrednio połączyć z biologicznym organizmem. Przyszłe generacje protonowych tranzystorów, które być może będą dostępne już za parę lat, mają być biokompatybilne. Początkowo ich rola będzie polegała na monitorowaniu różnych funkcji tkanek i komórek, a później na ich kontrolowaniu. Sterowanie nowoczesnymi protezami to tylko jedna z potencjalnych możliwości ich wykorzystania. A może ludzie zaczną ulepszać swoje ciała, dając im zupełnie nowe funkcjonalności?

Marek Matacz/EurekNewso2011 09 21 a

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1środa, 21, wrzesień 2011 16:29
jestem za