Get Adobe Flash player

Naczynia krwionośne z drukarki

Naukowcy z niemieckiego Fraunhofer Institute uczą się drukować naczynia krwionośne, które w przyszłości będą odżywiać hodowane w laboratoriach tkanki i narządy. Niemieccy badacze posługują się przy tym dwoma technikami, stosowanymi obecnie w nowoczesnym przemyśle.

 

Trudno jest przecenić dobrodziejstwa transplantologii. Niestety, nadal oczekujących na nowy narząd jest znacznie więcej niż dostępnych organów. Dlatego medycyna wiąże duże nadzieje z tkankami i narządami hodowanymi w laboratorium. Jedną z głównych bolączek inżynierów tkankowych jest problem wytworzenia złożonej sieci naczyń, które zaopatrują tkanki w krew. Najtrudniejsze do otrzymania okazują się małe kapilary (naczynia włosowate), które mimo mikroskopijnych rozmiarów mają bardzo złożoną budowę.

Uczeni z Fraunhofer Institute znaleźli nowy sposób na pokonanie tej przeszkody. Projekt, w którym bierze udział pięć ośrodków badawczych nosi nazwę BioRap – od jednej z technik znanej jako rapid prototyping. Polega ona na wykorzystaniu trójwymiarowych drukarek do wytwarzania różnorakich modeli przestrzennych. W takiej drukarce kolejno nakładane warstwy odtwarzają nawet bardzo skomplikowane kształty, następnie są one utwardzane za pomocą światła UV.

Do wytwarzania naczyń krwionośnych potrzebna jest jednak jeszcze większa precyzja. Dlatego dodatkowo skorzystano z techniki o tajemniczej nazwie „miltufotonowa polimeryzacja”. Ostateczny kształt naczynia uzyskiwany jest dzięki skoncentrowanym pulsom lasera, które łączą cząsteczki zastosowanego materiału, utwardzając go z zachowaniem zamierzonego kształtu. W ten sposób mogą powstać nawet małe naczynia włosowate.

To nie jest jeszcze ostatni krok. Finalny produkt musi być kompatybilny z żywym organizmem i bez zakłóceń transportować krew. Aby to osiągnąć, konieczne jest pokrycie ścianek naczyń komórkami śródbłonka, które wyściełają także żywe żyły i tętnice. W tym celu wydrukowane naczynia są pokrywane odpowiednimi biologicznie czynnymi cząsteczkami, do których następnie przylegają komórki.


Do tzw. narządów z probówki wiedzie jeszcze długa droga, ale druk naczyń krwionośnych może tę wizję znacznie przybliżyć. Swoją pracę niemieccy badacze zaprezentują na konferencji Biotechnica Fair odbywającej się w dniach 11-13 października w Hanowerze.

Marek Matacz/EurekNews2011 09 15 a

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1sobota, 17, wrzesień 2011 22:01
Ciekawe kiedy bedzie można sobie wszczepić takie naczynie...