Get Adobe Flash player

Koniec strachu przed dentystą

Miliony ludzi na świecie nienawidzą dźwięku wydawanego przez wiertło dentystyczne, stąd unikają wizyt u stomatologa, jak tylko mogą. Ratunkiem może być dla nich nowatorskie urządzenie opracowane przez prof. Briana Millara z King’s College London.

Wynalazek brytyjskiego uczonego działa na podobnej zasadzie, co dźwiękochłonne słuchawki noszone przez robotników na budowach. Urządzenie zawiera mikrofon oraz specjalny chip analizujący napływające zewsząd dźwięki. Kiedy pojawi dźwięk wiertła - blokuje go. Jak to działa w praktyce? Gadżet podłącza się do zwykłego odtwarzacza MP3 albo komórki, po czym podpina do niego słuchawki. W ten sposób podczas nieprzyjemnego zabiegu można słyszeć sączącą się delikatnie muzykę oraz polecenia dentysty, ale jazgotu wiertła już nie.

Prof. Millar jest pewien, że jego wynalazek ułatwi życie milionom ludzi: - Wielu z nas odkłada pójście do lekarza z powodu strachu przed hałasem wydawanym przez wiertło dentystyczne. To urządzenie ma potencjał uczynienia tego lęku kwestią przeszłości - twierdzi uczonyjeden10sty2011

Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE