Get Adobe Flash player

Znaleźć kumpla w tłumie

 

Ile razy nie spotkaliśmy się z przyjaciółmi, mimo, że byliśmy na tym samym koncercie? Pomóc w takich sytuacjach ma program eShadow, zaprezentowany właśnie podczas IEEE Międzynarodowej Konferencji Rozproszonych Systemów Komputerowych w Minneapolis2011_06_27_a

Wykorzystując łączność bezprzewodową - sieć komórkową oraz WiFi - program powiadomi nas, jeśli pobliżu znajdzie się nasz znajomy (oczywiście, o ile zainstalował eShadow w swoim telefonie) oraz wytyczy trasę dojścia do niego. Jak wyjaśnia twórca oprogramowania, prof. Dong Xuan z Ohio State University, program będzie pozwalał też na odnajdywanie osób o podobnych zainteresowaniach – zarówno hobbystycznych, jak i zawodowych.  W ten sposób, będąc na dużej konferencji biznesowej, moglibyśmy poszukać kolegów działających w naszym sektorze lub...ceniących literaturę s-f i osobiście się z nimi zapoznać.

Komórka z eShadow będzie powiadamiać o naszych zainteresowania jedynie telefony znajdujące się w promieniu 45 metrów.  Jak wykazały testy, nawiązanie połączenia z drugim użytkownikiem zajmuje jej ok. 30 sekund.

Prof. Xuan sądzi też, że algorytm wykorzystywany przez program mógłby posłużyć do stworzenia innych aplikacji, np. takich, które na polu bitwy umożliwiłyby żołnierzom odnalezienie zaginionych kompanów. Na razie jednak eShadow działa najlepiej, gdy jego użytkownicy nie są zbyt ruchliwi. Twórcy zapowiadają jego dalsze doskonalenie oraz tworzenie wersji programu na inne mobilne systemy operacyjne, bo obecnie jest dostępny jedynie na system Windows Mobile.

Małgorzata Minta/EurekNews

CZYTAJ TAKŻE