Get Adobe Flash player

Proteza XXI wieku

Ortho-tag, opatentowany właśnie wynalazek amerykańskiego chirurga Lee Bergera, otwiera nowy rozdział we dziejach współczesnej medycyny. Implantowana wraz z protezą elektroniczna etykieta, będzie drogą bezprzewodową udzielać niezbędnych informacji o protezie, stanie otaczających ją tkanek, a także historii leczenia pacjenta.

Berger wymyślił Ortho-tag, bo często spotykał się z sytuacją, że jego pacjenci, którzy przeszli operację wszczepienia np. sztucznej kości nie tylko niewiele wiedzieli o samym urządzeniu, a nawet nie potrafili podać nazwiska chirurga, jaki wykonał zabieg. Wydobywanie tych danych z dokumentacji medycznej było kłopotliwe, szczególnie, gdy pacjent pochodził z innego stanu.

- Lekarz chce wiedzieć wszystko o protezie ortopedycznej człowieka, którym się opiekuje. Urządzenia, jakich używamy przy rekonstrukcji kolan, bioder, stóp, kręgosłupa oraz innych części szkieletu, różnią się modelami, kształtem i rozmiarem – wyjaśnia dr Berger - pomijając dokumentację medyczną, jedyną nieinwazyjną metodą dowiedzenia się czegoś o protezie jest rentgen, który jednak nie powie nam nic o jej producencie, numerze seryjnym, etc.

Sytuacje tę zmienia elektroniczna etykieta Bergera. Przed operacją mają być w niej zakodowane informacje takie, jak model i numer seryjny implantowanego elementu, historia pacjenta i planowana procedura. Czujniki, w które wyposażony jest Ortho-tag, są w stanie na bieżąco mierzyć temperaturę otaczających ją tkanek, nacisk na protezę, a także monitorować postępy ewentualnej infekcji. Urządzenie jest wyposażone w radiowy nadajnik, zaprojektowany przez Xiaoyu Liu z University of Pittsburgh, operujący na falach o długości tak dobranej, by ich nośnikiem mogły być ludzkie tkanki. Czytnik przykładany do skóry pacjenta odczytuje wszystkie informacje, jakimi Ortho-tag może się podzielić, i wyświetla na ekranie komputera.

-Mamy nadzieję, że ta technologia uczyni implanty ortopedyczne łatwiejszymi do monitorowania, a co za tym idzie, bezpieczniejszymi dla pacjenta – powiedział Marlin Mickle z University of Pittsburgh, który skonstruował czytnik współpracujący z Ortho-tagiem2011_06_14_b

Maciej Bójko

CZYTAJ TAKŻE