Get Adobe Flash player

Wydawać by się mogło, że zdjęcia z wakacji to jedynie sentymentalne pamiątki. Badania angielskich naukowców z Imperial College London dowodzą jednak, że amatorskie fotki mają takie same znaczenie dla śledzenia wędrówek rekinów wielorybich, co profesjonalne naukowe fotografie.


Zespół pod kierunkiem Tima Daviesa analizował naukową przydatność setek zdjęć z archipelagu Malediwów znajdujących się w takich serwisach internetowych jak Youtube czy Flickr. Chodziło  o podwodne fotografie rekinów wielorybich, uważanych za największe żyjące ryby. Te łagodne i całkowicie nieszkodliwe zwierzęta osiągają długość do 13 metrów i wagę kilkunastu ton (niektóre relacje wspominają o znacznie większych osobnikach). Rekiny wielorybie da się zaobserwować we wszystkich tropikalnych i subtropikalnych wodach świata, są jednak coraz rzadziej spotykane. Głownie dlatego, że osiągają dojrzałość płciową w wieku ok. 25 lat i wiele z nich ginie zanim zdąży się rozmnożyć. Z tego właśnie powodu naukowcy starają się chronić te wielkie ryby.

Jednak, żeby chronić, trzeba znać szlaki wędrówek i ich obyczaje. Rekiny są fotografowane i identyfikowane - na podstawie charakterystycznego wzoru kropek znajdujących się tuż za skrzelami. Niestety, mimo najszczerszych chęci, badacze nie są w stanie zrobić zdjęć wszystkim tym rybom zamieszkującym ciepłe wody wokół Malediwów. Stąd pojawił się pomysł na wykorzystanie fotografii dostępnych w sieci.


Analiza, której wyniki publikuje właśnie ?Wildlife Research" jest bardzo obiecująca. Okazuje się, że w 85 procent przypadków naukowcy byli w stanie zidentyfikować widniejące na zdjęciach rekiny i nanieść ich miejsce pobytu na mapę. Dzięki temu wiedza badaczy na temat rekinich wędrówek znacznie się powiększyła. ? Otrzymane przez nas wyniki dowodzą, że w ramach monitorowania rozmieszczenia rekinów wielorybich można bez przeszkód wykorzystywać fotografie robione przez turystów. Dzięki naszym analizom naukowcy zyskali zaufanie do powszechnie dostępnych danych. ? mówi Tim Davies z  Imperial College London.


Anna Piotrowska/EurekNews.pl
rekin wielorybi

Więcej na temat programu badań rekinów wielorybich na Malediwach: http://maldiveswhalesharkresearch.org

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy