Get Adobe Flash player

Jak sprawdzić, czy wszczepiony właśnie implant kręgosłupa przyjął się bez problemów? Można zrobić prześwietlenie promieniami Rentgena albo? użyć bezprzewodowego czujnika umieszczonego wewnątrz ciała. Takie urządzenie opracowali właśnie naukowcy z amerykańskiego Rensselaer Polytechnic Institute.


Wszczepialny czujnik jest naprawdę niewielki: ma 4 milimetry średnicy i pół milimetra grubości. By działać nie potrzebuje baterii, ani zewnętrznego źródła zasilania, ani też dodatkowej elektroniki umieszczanej wewnątrz ciała. Energię, niezbędną do zebrania informacji dostarcza mu urządzenie służące do odbioru danych. Wystarczy umieścić je w pobliżu czujnika. ? Nasz nowy sensor daje chirurgom stworzenia spersonalizowanych, bardzo dokładnych diagnoz dla poszczególnych pacjentów. Największą zaletą urządzenia jest jego prostota ? mówi twórca czujnika Eric Ledet z departamentu bioinżynierii Rensselaer Polytechnic Institute.

Czujnik (lub czujniki, bo może być ich kilka) jest na stałe przyczepiany do implantu i może na bieżąco informować lekarzy o jego obciążeniu oraz warunkach panujących w pobliskich tkankach. Dzięki temu można stwierdzić czy w ranę nie wdała się infekcja i precyzyjnie ustalić, kiedy pacjent będzie mógł wrócić do pracy - bez ryzyka, że odniesie kontuzję.

Aktualnie każdy z czujników jest wyrabiany przez Ledeta ręcznie, ale uczony myśli o masowej produkcji tego urządzenia. Stara się także uzyskać patent na swój wynalazek. Trzymamy kciuki!

Anna Piotrowska/EurekNews.pl 2012 02 28 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy