Get Adobe Flash player

Superreaktor z Monachium

Odnowiony reaktor badawczy Uniwersytetu Technicznego w Monachium produkuje najsilniejszy i najczystszy strumień neutronów na świecie.  Dzięki temu może badać próbki o masie jednego miligrama.


Neutronowa analiza aktywacyjna to ciekawa technika pozwalająca badać skład chemiczny najrozmaitszych próbek. Atomy analizowanego materiału, szturchnięte wiązką neutronów, przechodzą w stan wzbudzony i emitują promieniowanie gamma. Analizując to promieniowanie spektrometrem, możemy dowiedzieć się, jakie pierwiastki i w jakich proporcjach wchodzą w skład próbki. Praktyczny przykład: neutronowa analiza aktywacyjna powie nam, z której kopalni pochodził kruszec, z którego wybito starożytną monetę.

W tym tygodniu w laboratoriach Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) rozpoczął pracę wyjątkowy instrument do neutronowej analizy aktywacyjnej. Po pierwsze, jego reaktor badawczy FRM II wytwarza najsilniejszą na świecie wiązkę neutronów. Jej strumień zawiera 60 miliardów neutronów na milimetr kwadratowy na sekundę. To dwukrotnie więcej, niż jest w stanie wygenerować jakikolwiek inny reaktor wykorzystywany w neutronowej analizie aktywacyjnej.

Po drugie, w trakcie zakończonej właśnie przerwy konserwacyjnej reaktor zyskał nowe osłony, dzięki czemu jest teraz poddany relatywnie najniższym zakłóceniom przez promieniowanie tła. - Rozproszone neutrony zakłócały odczyty. Niski poziom promieniowania tła jest niezbędny dla badania małych próbek, które bardzo słabo reagują na neutrony  ? wyjaśnia dr Zsolt Revay z TUM.


Odnowiony FRM II może prowadzić niezwykle dokładne pomiary: może badać próbki o masie rzędu jednego miligrama, i wykryć dosłownie jeden atom pośród miliona innych. Potencjalne zastosowania to m. in. archeologia, geologia, ochrona środowiska  - instrument pozwoli np. znaleźć najdrobniejsze ślady szkodliwych substancji osadzonych na filtrze powietrza.


Maciej Bójko/EurekNews.pl 2012 02 15 a

                           

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy