Get Adobe Flash player

Materiał zdolny do jednoczesnego przetwarzania optycznych i elektrycznych sygnałów opracował międzynarodowy zespół uczonych pod kierunkiem badaczy z amerykańskiego Penn State University. Dzięki temu wynalazkowi internet może się stać znacznie szybszy niż obecnie.

Sprawne wykorzystanie świetlnych i elektronicznych impulsów jest w elektronice bardzo pożądane, a jednocześnie trudne do osiągnięcia. ? Kiedy osoba z Londynu prowadzi rozmowę wideo z człowiekiem przebywającym w Nowym Jorku, w światłowodowym kablu biegnie światło. Ale ekrany ich komputerów działają w oparciu o elektronikę, trzeba więc zamienić sygnał świetlny w obraz, którego wyświetlenie opiera się o proces elektryczny ? tłumaczy kierujący projektem prof. John Badding. Zamiana jednych impulsów w drugie spowalnia ich przekazywanie. Zintegrowanie sztywnych i płaskich układów elektronicznych z bardzo cienkimi przewodami optycznymi jest natomiast niezwykle trudne technologicznie.


Zespół kierowany przez prof. Baddinga zastosował inne podejście. Uczestniczącym w projekcie chemikom, fizykom i inżynierom udało się opracować włókno optyczne z własnym złączem elektronicznym. Uczeni dokonali tego, stosując złożoną technikę nakładania kolejnych warstw półprzewodnika w małych otworach wykonanych wcześniej w świetlnym przewodzie. ? Przełom polega na tym, że nie potrzebujemy całego chipu jako części ostatecznego produktu. Zdołaliśmy na samym włóknie zbudować łącznik, aktywną granicę, na której zachodzą procesy elektroniczne. ? mówi Pier J. A. Sazio, szef jednej z grup. ? Co więcej, podczas gdy konwencjonalna produkcja elektronicznych chipów wymaga wartego miliony dolarów zaplecza, nasz proces może być przeprowadzony znacznie taniej z użyciem dużo prostszego sprzętu ? dodaje uczony.

Badacze widzą zastosowanie swojego wynalazku w szybszych łączach komunikacyjnych, co oznacza m.in. szybsze sieci komputerowe, technologiach laserowych, zdalnych czujnikach i innych urządzeniach, gdzie łączone są optyczne i elektroniczne sygnały. Technikę tę bada się m.in. pod kątem opracowania szybszych komputerów.


Marek Matacz/EurekNews.pl 2012 02 06 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy