Get Adobe Flash player

Skaner medyczny rodem ze ?Star Treku?

Być może już niedługo lekarze będą mieli do dyspozycji niewielkie przenośne skanery medyczne do prześwietlania ciała przypominające tricodery ze ?Star Treku?.  A to wszystko dzięki naukowcom z Singapuru i Wielkiej Brytanii, którzy badają fale submilimetrowe ? donosi ?Nature Photonics?.

Fale submilimetrowe (inaczej: terahercowe) to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal pomiędzy głęboką podczerwienią a mikrofalami. Obecnie używa się go na niektórych lotniskach: wielkie maszyny prześwietlają podróżnych w poszukiwaniu m.in. broni i materiałów wybuchowych. Niestety urządzenia te są drogie, muszą być schładzane do bardzo niskiej temperatury i przy tym wytwarzają promieniowanie o bardzo słabej mocy.
Jednak w najnowszym numerze miesięcznika ?Nature Photonics? znajdujemy opis metody uzyskiwania silnej ukierunkowanej wiązki promieniowania terahercowego, i to w temperaturze pokojowej.


W tej metodzie parę elektrod odległych od siebie o 100 nanometrów oświetla się promieniami światła o różnych barwach. W wyniku interakcji pomiędzy impulsami świetlnymi a prądem przepływającym przez tę bramkę powstaje wiązka fal submilimetrowych. Urządzenie oparte na szeregu takich nanoanten może mieć moc wyjściową stukrotnie większą niż dziś stosowane skanery terahercowe.

? Fale terahercowe mogą zrewolucjonizować obrazowanie medyczne, czyniąc je szybszym, wygodniejszym w użyciu, być może uwalniając pacjenta od stresu związanego z oczekiwaniem na wyniki ? mówi jeden z autorów pracy w ?Nature?, Stefan Maier z Imperial College London. Istotnie, różne substancje oglądane w skanerze submilimetrowym mają własne, niepowtarzalne ?odciski palców?: nie tylko metale czy materiały wybuchowe, ale także nowotwory. Co więcej, promieniowanie terahercowe jest nieporównywalnie bezpieczniejsze dla organizmu niż potężne promieniowanie Roentgena.


W ten sposób po raz kolejny okazuje się, że błyskotliwy pomysł scenarzystów ?Star Treku? może znaleźć swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. I to pewnie szybciej niż się nam wydaje.


Maciej Bójko/EurekNews.pl 2012 01 23 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy