Get Adobe Flash player

Tomografia pomogła zrekonstruować stradivariusa

Dobra wiadomość dla pasjonatów muzyki – legendarny „Betts″ stradivarius z 1704 roku został precyzyjnie zrekonstruowany! Pracami nad zrobieniem repliki instrumentu kierował dr Steven Sirr z amerykańskiej kliniki FirstLight Medical, korzystając z tomografa komputerowego. Dzięki temu najdoskonalsze ze skrzypiec mają szanse na życie poza murami muzeów.

Steven Sirr, specjalista radiolog, całą przygodę zaczął trochę z nudów. Ten lekarz z Minnesoty jest przy okazji amatorem gry na skrzypcach. Pewnego razu zeskanował jeden z instrumentów, wiedziony czystą ciekawością. Rezultat go zaskoczył. – Zakładałem, że skrzypce to po prostu drewniana obudowa otaczająca powietrze. Całkowicie się myliłem, ten instrument ma swoją wewnętrzną anatomię – opowiada badacz.
 

Po dwóch latach skanowania różnych skrzypiec Sirr podjął się zbadania i rekonstrukcji dzieła najsłynniejszego konstruktora skrzypiec na świecie. Ocenia się, że żyjący w latach 1644-1737 Antonio Stradivari wykonał blisko tysiąc skrzypiec. Około 650 przetrwało do dzisiaj, wiele z nich znajduje się w muzeach, więc nikt już na nich nie gra. Jeden z egzemplarzy zwany Betts jest przechowywany w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych. To właśnie on posłużył jako wzór do wykonania repliki.
 

Nowoczesna technologia pozwoliła na stworzenie wiernej kopii instrumentu. Najpierw oryginał zeskanowano tomografem. – Tomografia oferuje unikalną możliwość bezinwazyjnego zajrzenia do historycznego obiektu. Połączenie jej ze sterowanymi komputerowo maszynami pozwala na stworzenie reprodukcji – mówi dr Sirr.
 

Uzyskane zdjęcia w formie cyfrowej posłużyły do sterowania specjalnie do tego celu skonstruowaną cyfrową obrabiarką do drewna. Ostatnie szlify wykonane zostały ręcznie przez profesjonalnych konstruktorów skrzypiec.
 

Pomysłowy lekarz i jego współpracownicy chcą udostępnić doskonałe brzmienie dawnych skrzypiec dzisiejszym pasjonatom smyczkowego instrumentu. – Mamy dwa cele: zrozumieć, jak skrzypce działają, i tworzyć reprodukcje najbardziej cenionych z nich, tak aby były osiągalne dla młodych muzyków, którzy nie mają dostępu do oryginału – podsumowuje wyniki swych badań Sirr.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 11 28 b

CZYTAJ TAKŻE