Get Adobe Flash player

Inżynierowie z Princeton University zaobserwowali niezwykłe zjawisko: światło lepiej przenikało przez metalową błonę, gdy zakryto w niej mikroskopijne otwory. Ten zaskakujący efekt może znaleźć praktyczne zastosowanie m.in. w mikroskopii i przy produkcji procesorów.

Zespół kierowany przez Stephena Chou testował przechodzenie światła przez cienką złotą błonę z dziurkami o szerokości 60 nm. Po zakryciu ich nieprzezroczystymi złotymi dyskami i skierowaniu na nie lasera zaszło coś niespodziewanego. ? Według powszechnej wiedzy z dziedziny optyki po zakryciu obecnych w metalowej błonie otworów światło powinno zostać całkowicie zablokowane ? tłumaczy prof. Chou. Zamiast tego zanotowano o 70 proc. lepszą przepuszczalność! Uczeni byli tym bardzo zaskoczeni. To samo zjawisko zachodziło przy oświetlaniu złotego filmu z każdej strony.
 

Badacze twierdzą, że odkryli już sekret tego niezwykłego procesu. Światło jest falą elektromagnetyczną podobnie jak fale radiowe, lecz o większej częstotliwości. Metalowa pokrywka działa po prostu jak antena, transmitując je na drugą stronę.
 

Odkrycie nie tylko pokazuje, jak niezwykłe zjawiska zachodzą w mikroświecie. Może ono mieć także wielkie znaczenie w fotolitografii, czyli technice, w której za pomocą światła nanosi się odpowiednie wzory przy produkcji procesorów, w mikroskopii oraz przy tworzeniu osłon na delikatne instrumenty optyczne.
 

Marek Matacz/EurekNews.pl 2011 11 24 d

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy