Get Adobe Flash player

Naukowcom z projektu SpeakDolphin.com udało się rozszyfrować tajemnicę mowy delfinów ? porozumiewają się one za pomocą obrazów! Dzięki nowemu odkryciu badacze mogą nie tylko przekazywać im wizualizacje konkretnych przedmiotów, lecz także podsłuchiwać, o czym te sympatyczne ssaki rozmawiają.

Delfiny są uznawane za jedne z najinteligentniejszych zwierząt na świecie. Dlatego człowiek od dawna marzył, że będzie mógł prowadzić z nimi pewnego rodzaju dialog. Okazało się, że jest to możliwe. Zespół naukowców pod kierownictwem Jacka Kassewitza znalazł klucz do rozszyfrowania ich mowy.
 

W przeprowadzonym niedawno eksperymencie uczeni zarejestrowali dźwięki, jakie morskie ssaki wydają na widok różnych przedmiotów. Okazało się, że po odtworzeniu delfinom nagrań 86 proc. z nich wskazywało właściwy przedmiot. Co więcej, w przypadku ssaków z innego stada, w zupełnie innym miejscu, procent trafnych wyborów był niemal identyczny. Oznacza to, że język ten jest wyjątkowo uniwersalny.
 

Mechanizm, który pozwala delfinom ?widzieć uszami?, nie jest do końca zrozumiały. Wiadomo, że zwierzę wysyła w stronę obiektu serię niezwykle szybkich kliknięć, które odbijają się od ?nasłuchiwanego? przedmiotu. Naukowcy przypuszczają, że każde takie kliknięcie wyświetla się jako pojedynczy obraz na błonie w ślimaku wewnątrz ucha delfina. Następnie obrazy poprzez nerw docierają do mózgu i wizualizują się tam jako seria błyskawicznie następujących po sobie zdjęć. Świat, który słyszy delfin, można porównać do obrazów wyświetlających się na komputerze w czasie badania USG.
 

Co najbardziej niezwykłe, naukowcom udało się za pomocą specjalnej aparatury ?wydobyć? obrazy z mowy delfinów i obejrzeć je na ekranie komputera. Na razie wizualizacje są lekko zamazane, ale badacze mają nadzieję, że w miarę rozwoju techniki obrazy będą coraz wyraźniejsze. Dzięki temu w końcu dowiemy się, o czym delfiny marzą!
 

Izabela Nowakowska/EurekNews.pl 2011 11 09 e

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1środa, 09, listopad 2011 19:54
Mało kto wie, że ośmiornice swoją inteligencją niewiele ustępują delfinom: http://www.youtube.com/watch?v=V-P8hZBqBro&feature=mfu_in_order&list=UL

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy