Get Adobe Flash player

Empatyczne kwoki

Kury reagują emocjonalnie, kiedy w grę wchodzi los ich młodych. Kiedy kurczęta znajdą się w niebezpieczeństwie odczuwają silny stres - dowodzą badania angielskich uczonych z University of Bristol.

Naukowcy sprawdzali, w jaki sposób kury reagują na zagrożenie pisklaków. W tym celu skierowali na kurczęta niezbyt silny strumień powietrza, był on jednak na tyle mocny, by rozwiać im piórka. Widząc to kwoki, natychmiast przestały czyścić pióra, ich serca zaczynały szybciej bić a temperatura oka spadać (jest ona jednym ze wskaźników odczuwanego przez ptaki stresu). Jednocześnie zaczynały uważnie przyglądać się młodym i przywoływać je do siebie.

- Nasze badania dały odpowiedź na fundamentalne pytanie: czy ptaki wykazują zdolność emocjonalnej reakcji. Posiadają one podstawy empatii: umiejętność odpowiedzi na emocjonalny stan innych oraz dzielenia go z resztą stada- mówi Jo Edgar z University of Bristol.


Uczona sądzi, że wyniki badań jej zespołu pomogą przeprowadzić zmiany w sposobie hodowli kur, czy kurczaków, które bardzo często przeżywają ogromny stres, z powodu zamknięcia w klatkach2011_03_09 a

Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE