Get Adobe Flash player

Czy matki mają wpływ na rozmnażanie swych dzieci? Absolutnie tak. Wyniki badań opublikowane w ?Proceedings of the National Academy of Sciences? dowodzą, że obecność matki u małp z gatunku muriki jest kluczem do sukcesu reprodukcyjnego synów.
 

Muriki północne to największe małpy Ameryki Południowej. Gdy zwisają z gałęzi na wyprostowanych łapach, mogą osiągnąć nawet 1,5 metra długości. Mimo że są tak duże, to daleko im do agresji. Żyją w społecznościach, w których panuje równość i tolerancja, a sukces reprodukcyjny jest rozłożony równomiernie między poszczególnych członków. Wśród małp to bardzo nietypowy układ. Najbardziej niezwykłe jest jednak to, że dorosłe samce ani myślą wyprowadzać się od matki, a ich partnerkom wcale to nie przeszkadza!
 

Oryginalne zachowania godowe brazylijskiej małpy zainteresowały antropolog Karen Strier z University of Wisconsin-Madison. Wraz z kolegami z Brazylii obserwowała muriki przez 30 lat. Porównanie długofalowych badań nad strategią rozrodczą małp z przeprowadzonymi niedawno testami genetycznymi pozwoliło jej ustalić, że to matki pociągają za sznurki w małpiej społeczności. Tak naprawdę one decydują o tym, kto z kim może mieć dzieci. W ten sposób w małych społecznościach nie dochodzi do chowu wsobnego, a do puli ?wrzucone? są geny wszystkich samców ? nie tylko tych dominujących.
 

Dodatkowo w uniknięciu kojarzenia się osobników zbyt blisko spokrewnionych pomaga to, że samiczki opuszczają swoje rodzinne społeczności w wieku około 6-7 lat, czyli w momencie gdy osiągają dojrzałość płciową. W starym stadzie zostają więc tylko panowie.

Muriki północne należą do ssaków krytycznie zagrożonych wyginięciem. Szacuje się, że pozostało mniej niż 1000 osobników tego gatunku. Jeśli chcemy pomóc mu przetrwać, musimy wykazać się głęboką znajomością powiązań społecznych w małpich grupach. Dzięki badaniom profesor Strier wiemy już, w jaki sposób bezpiecznie przenosić osobniki w inne, lepsze miejsca ? przede wszystkim nie wolno nigdy rozdzielać matki z synem!
 

Izabela Nowakowska/EurekNews.pl 2011 11 08 a

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy