Get Adobe Flash player

Niezwykły zmysł żarłaczy

Żarłacze tygrysie bezbłędnie trafiają do celu oddalonego nawet o 50 km - informuje "Journal of Animal Ecology". Naukowcy podejrzewają, że rekiny te tworzą i zapamiętują mapy swoich terytoriów oraz wykorzystują do nawigacji ziemskie pole magnetyczne.

W ramach badań zespół pod kierunkiem Yannisa Papastamatiou z Florida Museum of Natural History sprawdził trasy morskich wędrówek trzech gatunków rekinów: żarłacza rafowego czarnopłetwego, kosogona (lisa morskiego) oraz żarłacza tygrysiego.

Okazało się, że żarłacze czarnopłetwe, które zwykle mają niewielkie terytoria, przemieszczają się dość chaotycznie po swoim terenie. Z kolei kosogony poruszają dość pewnie na dystansach 400-1900 metrów, przy czym dorosłe osobniki znają swoje rejony dokładniej niż młodsze i potrafią osiągać dalej położone cele. Mistrzami dalekich wędrówek okazały się jednak żarłacze tygrysie, których terytoria są bardzo rozległe. Obserwowane zwierzęta bez problemów przemieszczały się nocą po otwartym oceanie i umiały trafić do celu oddalonego nawet o 50 km.

Jak rekiny orientują się w terenie? To nadal pozostaje zagadką. - Wielu ludzi potrafiłoby dotrzeć do celu oddalonego o kilka kilometrów, ale wyobraźmy sobie, że trzeba to zrobić nocą w głębokiej wodzie. Każdy nurek wie, jak trudne jest bez kompasu znalezienie drogi pod wodą, a żarłacze tygrysie potrafią to zrobić - mówi lider zespołu Papastamatiou. - Byliśmy też zaskoczeni różnicą między młodymi i dorosłymi kosogonami - dodaje naukowiec. Różnica ta może wskazywać, że dorosłe kosogony nauczyły się lepiej kierować do celu lub stworzyły lepsze mapy swoich terytoriów.

Rekiny mają zadziwiająco sprawne zmysły - słuch, wzrok i węch. Potrafią wykryć nawet bardzo małe ilości niektórych substancji chemicznych czy dźwięki o bardzo niskiej częstotliwości z odległości nawet kilkuset metrów. Coraz więcej dowodów sugeruje też, że potrafią wędrować, wykorzystując ziemskie pole magnetyczne.

Wiedza o wędrówkach rekinów pomoże przewidywać ekologom, jak zmiany w środowisku mogą wpływać na populację tych gatunków2011_03_03_b_ok


Ewa Zegler-Poleska

CZYTAJ TAKŻE