Get Adobe Flash player

Lwy, tygrysy i... dzieci ?ryczą? w podobny sposób ? czytamy w czasopiśmie ?PLoS ONE?. Choć każde z nich wydaje inny głos, mechanizm ryku opiera się na tym samym: emitowaniu nieprzyjemnych dla ludzkiego ucha nieregularnych wibracji.
 

Grupa amerykańskich naukowców kierowana przez Ingo Titze z University of Utah postanowiła sprawdzić, w jaki sposób budowa krtani lwów i tygrysów pozwala im osiągnąć ryk o niezwykłym brzmieniu, który przeraża wszystkie żywe istoty wokół. W tym celu naukowcy zbadali krtanie trzech lwów i trzech tygrysów. Okazało się, że fałdy głosowe w tych narządach mają niezwykły kwadratowy kształt ? u większości zwierząt natomiast struktury te są trójkątne.
 

Tajemnica lwiego ryku tkwi jednak nie tylko w wyjątkowym układzie fałd, lecz także w ich unikalnej budowie. Struny głosowe dużych kotów są wyjątkowo luźne oraz mają ?żelową? strukturę, dzięki czemu są bardzo odporne na rozciąganie.
 

Naukowcy obalili tym samym teorię, że za niezwykłą siłę wydawanego przez koty dźwięku odpowiadają fałdy tłuszczu w pobliżu strun głosowych. Badacze przypuszczają jednak, że to właśnie tłuszcz pozwala nadać fałdom głosowym kwadratowy kształt. Ponadto dostarcza on materiałów do sprawnej odbudowy strun głosowych w razie ewentualnych uszkodzeń.
 

W związku z badaniami budowy krtani lwów i tygrysów Ingo Titze zauważył pewną zabawną korelację. Jego zdaniem ryk dużych kotów ma bardzo podobne brzmienie jak płacz niemowlęcia. W obu przypadkach dźwięk jest niezwykle nieprzyjemny dla ucha i ? jak wiedzą wszystkie matki ? prawie niemożliwy do zignorowania. Chodzi o bardzo nieregularne wibracje, do których ciężko jest przywyknąć. Jedyna naprawdę istotna różnica polega na tym, że lew ?nadaje? na bardzo niskich częstotliwościach, a dziecko na wysokich.
 

Można więc powiedzieć, że każda matka ma w domu prawdziwego lwa ? tylko nieco bardziej piskliwego.
 

Izabela Nowakowska/EurekNews.pl 2011 11 03 b

CZYTAJ TAKŻE

NAJNOWSZE WIDEO


projekt copy