Podobnie jak ludzie, szympansy na¶laduj± ¶miech towarzyszy zabaw, nawet wtedy, kiedy nie bawi± siê zbyt dobrze. Pomaga im to w zacie¶nianiu wiêzi spo³ecznych - wynika z badañ dr Mariny Davili-Ross z brytyjskiego University of Portsmouth. Publikuje je czasopismo ?Emotion?.
¦miej± siê wszystkie du¿e ma³py: od goryli, przez orangutany, po szympansy. W przeciwieñstwie do ludzi, którzy ¶miej± siê w rozmaitych sytuacjach, zwierzêta robi± to wy³±cznie podczas zabaw lub ³askotania. - Fenomen fali ¶miechu wyzwalanej przez ¶miech innych wydaje siê byæ g³êboko zakorzeniony w ewolucji naczelnych - mówi dr. Davila-Ross.
W ramach badañ uczona obserwowa³a 59 szympansów z zambijskiego Chimfunshi Wildlife Orphanage. Uda³o siê jej zarejestrowaæ prawie 500 ma³pich zabaw. Jak siê okaza³o, kiedy ¶mia³y siê obydwa uczestnicz±ce w nich szympansy, figle trwa³y d³u¿ej. To pierwszy dowód na to, ¿e ¶miech ma u zwierz±t nie tylko emocjonalne, ale i spo³eczne znaczenie.
- Odkryli¶my, ¿e ma³pi ¶miech bêd±cy odpowiedzi± na ¶miech innych cz³onków grupy, jest podobny do ¶miechu, który pojawia siê u ludzi podczas konwersacji. Obydwa trwaj± krócej ni¿ spontaniczny ¶miech i sprzyjaj± zacie¶nianiu wiêzi spo³ecznych - mówi dr. Davila-Ross. Wed³ug uczonej istnienie tego rodzaju odpowiedzi ju¿ u ma³p, mo¿e t³umaczyæ, dlaczego ¶miech i u¶miech sta³y siê jednym zprzejawów ludzkiej inteligencji emocjonalnej
Anna Piotrowska