Get Adobe Flash player

Szczekające piranie

Dzieci i ryby głosu nie mają? Chyba nie do końca. Uważane za groźne drapieżniki piranie Natterera wydają naprawdę straszne odgłosy: szczekają, warczą i skrzeczą – piszą belgijscy naukowcy w najnowszym wydaniu „Journal of Experimental Biology″.

 

Piranie, głównie za sprawą Hollywoodu, cieszą się złą sławą ryb wyjątkowo krwiożerczych, które mogą nawet zjeść człowieka. Podobno najgroźniejsza jest pirania Natterera, przez akwarystów zwana też czerwoną. Ale Sandie Millot, Pierre Vandewalle i Eric Parmentier z belgijskiego Université de Liège nie przestraszyli się miejskich legend o piraniach – wyjmowali drapieżniki z akwarium własnymi rękami. I zauważyli, że wyjęte z wody piranie... szczekają.


Zaintrygowani naukowcy postanowili sprawdzić, w jaki sposób i w jakich sytuacjach można usłyszeć tak nietypowe dla ryb odgłosy. Dźwięki wydawane przez pływające w akwarium stadka piranii Natterera rejestrowali więc za pomocą hydrofonu, czyli mikrofonu służącego do odbierania dźwięków w cieczy; filmowali też kamerą wideo zachowanie ryb. Najedzone piranie były dość spokojne i rzadko atakowały się wzajemnie, za to nie omieszkały podgryzać badaczy, którzy maczali palce w akwarium. – Z powodu ugryzień obaj odwiedziliśmy szpital, a Sandie miała na wpół odcięty palec! – opowiada Eric Parmentier.


Podłożenie do filmu ścieżki dźwiękowej pozwoliło stwierdzić, że ogólnie piranie za bardzo nie hałasowały. Ale gdy dochodziło między nimi do konfliktu, zaczynały szczekać – tak samo jak w rękach naukowców. To nie wszystko. – Najpierw sądziliśmy, że to tylko jeden dźwięk – mówi Parmentier. Jednak okazało się, że repertuar „okrzyków″ bojowych jest bogatszy o dwa kolejne. Jeden przypominał odgłos bębna – wojenne werble rozlegały się, gdy ryby walczyły o jedzenie i puszyły się przed przeciwnikiem. Oprócz warczenia piranie straszyły się nawzajem, kłapiąc pyszczkami – wtedy ich szczęki wydawały skrzeczący dźwięk.


Przekonawszy się, że piranie są bardziej elokwentne, niż przedtem myślano, naukowcy postanowili sprawdzić, jak właściwie produkują one te odgłosy. Dotąd było wiadomo, że ryby te mogą wytwarzać dźwięki za pomocą mięśni przyczepionych do pęcherza pławnego. Okazało się jednak, że pęcherz nie jest rezonatorem, jak można byłoby się spodziewać. Częstotliwość szczekania i warczenia była zależna tylko od kurczenia się mięśni. Gdy one przestawały drgać, pęcherz wcale nie wzmacniał wibracji. Mało tego – wibrowała tylko jego tylna część (narząd tworzą dwa woreczki), a druga w ogóle nie uczestniczyła w wytwarzaniu dźwięku.


Wiadomo już, że piranie robią się całkiem gadatliwe, gdy walczą ze sobą o pokarm. A co się dzieje, gdy walczą o... partnera? Naukowcy chcą to wiedzieć. Może się okazać, że okres godowy u tych ryb to nie zwykłe tarło, lecz prawdziwe rykowisko. Aby to sprawdzić, zespół będzie pewnie musiał udać się do Brazylii, której wody są naturalnym środowiskiem piranii, bo w niewoli nie są one zbyt skłonne do amorów.

 
Ewa Zegler-Poleska/EurekNews.pl 2011 10 13 c

CZYTAJ TAKŻE

Komentarze (1)
1czwartek, 13, październik 2011 13:03
Droga redakcjo czy można prosić o zamieszczenie nagrania szczekających piranii!