Get Adobe Flash player

Motyle Europy opisane

Europejskie motyle powoli kończą sezon aktywności i zapadają w zimowe odrętwienie lub giną, ale ich miłośnicy mogą się nimi cieszyć także jesienią. Niemieccy naukowcy z towarzystwa ochrony motyli opracowali właśnie nowy, niezwykle aktualny atlas tych przepięknych owadów.

 

„Distribution Atlas of Butterflies in Europe″ stanowi największy ze znanych do tej pory zbiorów danych na temat motyli naszego kontynentu. Można w nim znaleźć kolorowe mapy zasięgu prawie 450 gatunków skrzydlatych owadów oraz zestawienie danych dla systematyków i biogeografów. Główny autor pracy Otakar Kudrna zaznacza jednak, że najważniejszym celem atlasu jest wspieranie ochrony zagrożonych gatunków motyli i ich siedlisk. Dzięki udostępnionym w książce danym można lepiej wyznaczyć miejsca oraz gatunki, które należy otoczyć szczególną opieką.


Podobny atlas został wydany już w 2002 roku, jednak Kudrna podkreśla, że obecna publikacja to coś więcej niż tylko zwykłe wznowienie. Liczba zawartych w niej danych jest niemal trzy razy większa niż w poprzednim wydaniu. Należy zaznaczyć, że nie zostałyby one zgromadzone bez udziału setek wolontariuszy, którzy pomogli badaczom zidentyfikować najbardziej oddalone od osad ludzkich siedliska.


Izabela Nowakowska/EurekNews.pl 2011 10 07 e

CZYTAJ TAKŻE