Get Adobe Flash player

Żal szympansiej matki

Czy szympansie matki opłakują swoje zmarłe dzieci? W jaki sposób odkrywają, że ich pociechy już nie żyją? Odpowiedzi na te pytania próbowali udzielić naukowcy z Instytutu Maksa Plancka w holenderskim Nijmegen.

W trakcie obserwacji prowadzonych w Zambii w szympansim sierocińcu, gdzie dorastają zwierzęta uratowane z rąk kłusowników uczeni zauważyli, że 16 miesięczne dziecko jednej z matek zmarło. Samica przez cały dzień nosiła je ze sobą, a potem położyła na ziemi. Ponieważ malec się nie ruszał, co jakiś czas podchodziła i sprawdzała, co się dzieje. Wydawała się nieco przestraszona i zdezorientowana. Zmarłe szympansiątko było oglądane także przez innych członków stada. Następnego dnia matka nie interesowała się już małym.

Co najważniejsze, naukowcom udało się zarejestrować cały ten proces. - Dzięki temu możemy się zastanawiać, co dzieje się w takich momentach w umysłach innych naczelnych. Czy stwierdzimy, że szympans opłakuje swoje dziecko czy jest po prostu ciekawy ciała zmarłego, nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Najważniejsze, że człowiek w ogóle rozważa możliwość występowania żalu u zwierząt. - mówi współautorka badań dr Katherine Cronin.

 Szympansie matki słyną ze swoich bliskich więzi z młodymi. Noszą je przez dwa lata i opiekują się nimi aż skończą mniej więcej 4-6 lat. Wcześniejsze obserwacje wykazały, że kiedy ich dziecko umrze nie potrafią się z nim rozstać całymi tygodniami2011_01_31jedenok


Film: Zobacz jak szympansia matka odkrywa, że jej dziecko już nie żyje.Czy myślisz, że odczuwa żal z powodu jego śmierci?

 

CZYTAJ TAKŻE