Get Adobe Flash player

Piwne drożdże z Patagonii

    

Gatunek drożdży, od którego pochodzą drożdże piwowarskie, przywędrował do Europy aż z Patagonii! Tego iście sensacyjnego odkrycia dokonał zespół Diego Libkinda z Instituto de Investigaciones en Biodiversidad y Medio Ambiente (INIBIOMA), o czym donosi „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Od dawna było wiadomo, że drożdże stosowane do produkcji piw fermentacji dolnej – takich jak lager – powstały z połączenia dwóch gatunków. Ale do tej pory był znany tylko jeden z nich, Saccharomyces cerevisiae. Drugi pozostawał zagadką, mimo że naukowcy opisali dotychczas około tysiąca tych grzybów. W poszukiwaniu tajemniczego przodka drożdży piwowarskich José Paulo Sampaio i Paula Gonçalves z lizbońskiego Universidade Nova przeczesali całą Europę – na próżno...

Dopiero rozszerzenie poszukiwań na cały świat przyniosło oczekiwany efekt. Kandydata na praprzodka dzisiejszych drożdży znaleziono w Ameryce Południowej, a ściślej rzecz ujmując – w bukowych lasach Patagonii. Argentyńczyk Diego Libkind odkrył go w naroślach na liściach buku. Takie narośla, zwane galasami, to idealne środowisko dla tych mikroorganizmów. Galasy są bogate w cukry proste i drożdże wewnątrz nich są tak aktywne, że spontanicznie zaczynają fermentować. Kiedy liście z galasami spadają na ziemię, tworzą dywan o intensywnym zapachu... etanolu.

Nowy gatunek drożdży, który otrzymał nazwę Saccharomyces eubayanus, jest z pewnością przodkiem drożdży piwowarskich fermentacji dolnej – jego genom w 99,5 proc. jest zgodny z ich genomem. Ale w jaki sposób grzyby z odległej Patagonii przywędrowały do Europy? Badacze sądzą, że przybyły do nas około 500 lat temu, kiedy Europejczycy zaczęli przemierzać wody Atlantyku. Podróżowały jako pasażer na gapę – mogły przetrwać na kawałku drewna albo w żołądku muszki owocówki.

Mikroskopijny przybysz wkrótce podbił Stary Kontynent – skrzyżował się ze swoim odległym kuzynem, od wieków używanym do wyrobu chleba czy warzenia piwa. To dzięki temu przypadkowi powstał lager – prawdopodobnie najpopularniejsze piwo na świecie ;)

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews 2011 08 23 b

 

 

CZYTAJ TAKŻE