Get Adobe Flash player

Sadzić każdy może

Sadzą, doglądają, a potem zbierają plony. Rolnicy? Nie, ameby. Amerykańscy i duńscy naukowcy dowiedli, że nawet jednokomórkowe organizmy mogą być farmerami - czytamy w najnowszym numerze "Nature".

Uprawa roślin i hodowla bydła zadecydowały o ewolucyjnym sukcesie Homo sapiens. Dzięki temu ludzie nauczyli się także gromadzić zapasy żywności. Co ciekawe, postępują tak również mrówki i termity, które prowadzą fermy grzybów, wykazując zdolność komunikacji i współpracy.

To jednak jeszcze nic. Jak udowodnili Debra Brock z Rice University w Houston w Teksasie i Jacobus Boomsma z Københavns Universitet prymitywne rolnictwo nie jest obce również... amebom. Badacze przyjrzeli się gatunkowi Dictyostelium discoideum. Ten jednokomórkowiec potrafi rozmnażać się płciowo lub bezpłciowo - w drugim przypadku ameby łączą się ze sobą, tworząc wielokomórkowy organizm w kształcie ślimaka. Ta wyższa forma Ductyostelium wykształca następnie organ produkujący zarodniki.

I tu zaczyna się zabawa. jedna trzecia ameb, przygotowujących się do utworzenia slimaka,jedna trzecia ameb, przygotowujących się do utworzenia slimaka,jedna trzecia ameb, przygotowujących się do utworzenia slimakaJedna trzecia przygotowujących się do utworzenia ślimaka ameb zajmuje się bowiem specyficznym rolnictwem. Nie zjada wszystkich dostępnych bakterii, którymi żywi się na co dzień, ale włącza je do ślimaka. W ten sposób przenosi swoje „zapasy” na nowe terytorium, pomagając przy okazji bakteriom zasiedlić nowe tereny.

Jak twierdzą badacze, jest to pierwszy znany przypadek symbiozy ameb i bakteriijeden20sty2011a

Magdalena Salik

 

CZYTAJ TAKŻE