Get Adobe Flash player

Ryzykują życie, by zwrócić uwagę samiczki

Australijskie chwostki wspaniałe potrafią być desperacko odważne. Te niewielkie ptaszki z rzędu wróblowatych popisują się dosłownie pod nosem drapieżnika, by zwrócić na siebie uwagę potencjalnych partnerek - dowodzą badania amerykańskich naukowców z University of Chicago.

Uczeni obserwowali chwostki w ich naturalnym środowisku i zaważyli, że zawsze, kiedy w ich pobliżu słychać drapieżnego ptaka, nasi bohaterowie wydają pewien szczególny trel. Czasami wyglądało wręcz na to, iż obydwa stworzenia śpiewają w duecie. Długo trwały ustalenia po co samce ryzykują wykrycie, a co za tym idzie własną egzystencje. Na podstawie eksperymentów z odtwarzaniem poszczególnych ptasich pieśni, okazało się jednak, że chwostki wykorzystują obecność drapieżnika by zwrócić uwagę tylko i wyłącznie na siebie. Słysząc wroga samice tych drobnych ptaszków stają się bowiem wyjątkowo czujne i z wielką uwagą nasłuchują.

-Wydaje się więc, że chwostki śpiewają, kiedy wiedzą, że mają odpowiednie audytorium. Biorąc pod uwagę późniejsze efekty, ta strategia naprawdę działa - mówi współautorka badań Emma Greg.
 Na szczęście, samce rzadko padają ofiarami drapieżników. Wiedząc skąd dobiegają śpiewy wroga, są w stanie dokładnie określić jego miejsce pobytu położenie i w razie potrzeby - uciecdwa19sty2011


Anna Piotrowska 

CZYTAJ TAKŻE