Get Adobe Flash player

Czujne niedźwiedzie

Amerykańskie niedźwiedzie czarne – baribale – w czasie najgłębszego zimowego snu oddychają zaledwie dwa razy na minutę, a ich serce bije raz na 14 sekund – wynika z najnowszych ustaleń zespołu dr. Timothy'ego Laske, które publikuje „BMC Physiology”.

Uczeni przez okrągły rok 24 godziny na dobę monitorowali bicie serca kilku niedźwiedzi przy pomocy rejestratora tętna oraz specjalnej obroży, która za pośrednictwem fal radiowych raz na jakiś czas wysyłała dane. Dzięki temu udało się odkryć, że zwierzęta doświadczają ekstremalnych wahań zmian bicia serca. Latem, kiedy niedźwiedzie są aktywne około 18 godzin na dobę, ich serca wykonują średnio 200 uderzeń na minutę. Natomiast w trakcie zimowej hibernacji oddychają dwa razy na minutę, a przerwa między dwoma uderzeniami może wynosić nawet ponad 14 sekund (co daje 4 uderzenia na minutę).

Co ciekawe, ciężarne niedźwiedzice zasypiają głęboko na początku zimy, ale ich tętno przyspiesza wraz z rozwojem ciąży. Potem następuje poród i serce się uspokaja, zwalniając do poziomu z początku zimy. Matka śpi w jamie z małymi, które odżywiają się wyłącznie jej mlekiem.

Każdy hibernujący baribal nawet podczas głębokiego snu pozostaje niezwykle czujny. Dało się to zauważyć, kiedy naukowcy podchodzili w okolice niedźwiedzich legowisk, by drogą radiową pozyskać dane. – Nawet wtedy, kiedy staraliśmy się zachowywać jak najciszej, ich tętno przyspieszało, zanim podeszliśmy do wejścia, i utrzymywało się na podwyższonym poziomie przez wiele dni. To dowodzi, że mimo głębokiego snu niedźwiedzie są zawsze gotowe do reakcji na zagrożenie – mówi dr Laske.

Anna Piotrowska/EurekNews 2011 08 17 a

  

CZYTAJ TAKŻE