Get Adobe Flash player

Drożdżowa szczepionka

Zwykłe drożdże piekarnicze chronią przed śmiertelną chorobą wywoływaną przez groźnego grzyba – kropidlaka. Na razie szczepionkę na bazie drożdży sprawdzono na myszach, ale uczeni wierzą, że możliwe jest otrzymanie szczepionki dla ludzi – donosi „Journal of Medical Microbiology”.

Aspergillus, czyli popularny kropidlak, to grzyb rosnący niemal wszędzie – na żywności, zbożu, rozkładających się liściach oraz innych częściach roślin. Dla ludzi z obniżoną odpornością, np. dla osób po przeszczepach, może być wyjątkowo niebezpieczny. Jeśli dojdzie do infekcji, zwanej aspergilozą, często dochodzi do śmierci. Choroba atakuje najczęściej płuca, ale może przenosić się do innych organów. Niestety, istniejące terapie często zawodzą.

Tymczasem zespół badaczy z California Institute for Medical Research, Santa Clara Valley Medical Center oraz Stanford University znalazł dosyć prosty sposób na to, aby poradzić sobie z groźnym mikroorganizmem. Okazało się, że pomocne mogą być zwykłe drożdże piekarnicze, użyte w charakterze szczepionki.

Amerykański zespół przetestował ją na myszach. Zwierzęta zaszczepione martwymi komórkami drożdży przeżywały zakażenie kropidlakiem, a w ich narządach infekcja była mniej rozwinięta. Naturalne, niezmienione drożdże były równie skuteczne co zmodyfikowane, wytwarzające na swojej powierzchni białka chorobotwórczego mikroba. Przy okazji badacze odkryli, że zaszczepione zwierzęta są odporne także na zakażenia innymi grzybami atakującymi ludzi: Candida, Cryptococcus i Coccidioides.

Uczeni wierzą, że możliwe jest opracowanie jednej ogólnej szczepionki z wykorzystaniem drożdży, która mogłaby walczyć u ludzi ze wszystkimi chorobotwórczymi grzybami.

Marek Matacz/EurekNews 2011 08 10 a

 

CZYTAJ TAKŻE