Get Adobe Flash player

Altruistyczne szympansy

 Bezinteresowność nie jest cechą wyłącznie ludzką. Również szympansy mają skłonność do altruistycznych zachowań wobec swoich partnerów, zwłaszcza jeśli są oni... cierpliwi – donosi dzisiejsze „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Do tej pory naukowcy uważali ludzki altruizm za swoistą anomalię w egoistycznym świecie natury. Sądzono, że skłonność do bezinteresownych zachowań wykształciła się w ciągu ostatnich sześciu milionów lat – już po tym, jak rozeszły się ewolucyjne ścieżki ludzi i małp. Dotychczasowe eksperymenty z udziałem tych ostatnich potwierdzały tę tezę. Ale nowe badania prymatologów z amerykańskiego Yerkes National Primate Research Center dowodzą, że nasz ludzki altruizm wcale nie jest taki wyjątkowy.

Dr Victoria Horner i dr Frans de Waal przetestowali zachowanie siedmiu szympansic. Przebywając w towarzystwie partnera, mogły wybrać z pojemnika żeton w jednym z dwóch kolorów. Wybranie żetonu było nagradzane porcją jedzenia, ale jeden kolor oznaczał, że jeść dostanie tylko samica, a drugi – że samica i samiec będą wspólnie zajadać banany. Okazało się, że wszystkie szympansice znacznie częściej wybierały drugie rozwiązanie – szczególnie gdy towarzyszący im partnerzy zachowywali się spokojnie i tylko delikatnie przypominali o swoim istnieniu. Natomiast samce zachowujące się natarczywie nie mogły liczyć na altruizm swoich partnerek.

O tym, że wolno żyjące szympansy przejawiają empatyczne zachowania, było wiadomo już wcześniej. Jednak w warunkach laboratoryjnych małpy nie przejawiały takich zachowań – prawdopodobnie z powodu niewłaściwej metodologii eksperymentów. – Zawsze byłem sceptyczny wobec negatywnych wyników poprzednich badań oraz ich nadinterpretacji. Nasze badania potwierdzają prospołeczną naturę szympansów dzięki lepiej zaprojektowanym testom – podkreśla de Waal.

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews 2011 08 09 b

CZYTAJ TAKŻE