Get Adobe Flash player

Relaks podczas lotu

Nie tylko bociany czy orły potrafią szybować w przestworzach. Także mniejsze ptaki - żołny zwyczajne - do perfekcji opanowały sztukę ślizgania się na prądach powietrznych. Na dodatek zużywają wtedy tyle samo energii, co podczas odpoczynku - donosi czasopismo „PloS One”.

Jeszcze do niedawna sądzono, że niewielkie ptaki śpiewające, które migrują na duże odległości, podczas lotu zamiast szybować - głównie trzepoczą skrzydełkami. Umiejętność szybowania dawała się być zarezerwowana dla wielkich królów przestworzy, posiadających odpowiednio silne mięśnie i dużą rozpiętość skrzydeł. Wydawało się też, że jeśli już mały ptak szybuje, to jego prędkość znacznie się wtedy zmniejsza.

By odkryć jak jest naprawdę izraelsko-niemiecki zespół naukowców postanowił przeprowadzić eksperyment z udziałem ptaków z gatunku Merops apiaster, czyli żołna zwyczajna. Do grzbietów kilku osobników uczeni przymocowali specjalne radiotransmitery, które rejestrowały jak ptaki często machają skrzydłami, jak szybko bije im serce oraz jak prędko lecą. Na tej postawie badacze doszli do kilku niezwykle interesujących wniosków - Podczas lotu żołny bardzo często przestawiają się z machania skrzydłami na szybowanie.Kiedy już ślizgają się na prądach powietrza lecą równie szybko, co wcześniej. Jednak serce bije im wtedy o połowę wolniej i zużywają tyle samo energii, co podczas odpoczynku - mówi jeden z autorów badań, Martin Wikelski z niemieckiego Instytutu Maksa Plancka.

Oznacza to, że małe ptaki są znacznie lepiej przystosowane do szybowania niż duże. Te większe zużywają podczas ślizgania się na prądach powietrza 30 proc. energii więcej niż podczas odpoczynkujeden13gru2010

Anna Piotrowska

CZYTAJ TAKŻE