Get Adobe Flash player

Szef nie ma lekko

Bycie na świeczniku stresuje nie tylko ludzi. Dominujące samce pawianów także mają z tym problem – informuje dzisiejsze „Science”.

Biolodzy z Princeton i z Duke University przez ponad 9 lat analizowali zawartość hormonów w odchodach 125 dorosłych samców z pięciu dzikich stad żyjących w niecce Amboseli w południowej Kenii. Ich prace były częścią większego programu badawczego, prowadzonego od 40 lat przez zespół profesor Jeanne Altmann z Princeton. Stąd naukowcy dysponowali dokładnymi informacjami na temat życia i zachowania wszystkich pawianów. To najlepsze z zebranych do tej pory danych – żadne inne badania tych zwierząt nie trwały tak długo i nie objęły tylu osobników z różnych populacji.

Wyniki uzyskane przez uczonych były jednoznaczne: w każdym stadzie samce alfa miały stale podwyższony poziom glikokortykoidów, czyli tzw. hormonów stresu – nawet wtedy, gdy wywalczyły już sobie dominującą pozycję. Działo się tak najprawdopodobniej dlatego, że mimo zdobytego statusu samce muszą być stale gotowe do walkę w jego obronie, a hormony stresu służą właśnie do utrzymania organizmu w stanie gotowości. Ciągły zalew hormonów może jednak rzutować na zdrowie dominujących osobników. Okazuje się więc, że bycie samcem alfa ma swoje zalety – takie jak dostęp do samic i łatwe przekazywanie genów – ale i swoje wady. Na przykład krótsze życie.

Podobnie jest u ludzi. Korporacyjne samce alfa słyną z dużych osiągnięć i... pierwszego zawału koło czterdziestki.

Ewa Zegler-Poleska/EurekNews 2011_07_15_a

CZYTAJ TAKŻE